Με χαρακτηριστική ευκολία η ΑΕΚ ξεπέρασε το εμπόδιο του Άρη (2-0) και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας, μετά την 5η αγωνιστική των play off.
Δύο γκολ του Έκι Πόνσε στο πρώτο 15λεπτο (9΄,14΄) έβαλαν από νωρίς τους «τίτλους τέλους» στο πρώτο παιχνίδι της Ένωσης μετά τον εορτασμό των 100ων γενεθλίων της.
Με αρκετές απουσίες παρατάχθηκε ο Άρης στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας, καθώς ο Σουλεϊμάνοφ ανέβασε πυρετό το πρωί της Κυριακής και έμεινε εκτός αποστολής, ενώ ο Μάντζιος άφησε στον πάγκο τον πρώτο σκόρερ της Super League Λορέν Μορόν και τον Νταρίντα. Στον αντίποδα, ο Ματίας Αλμέιδα δεν είχε στη διαθεσή του τον Λιβάι Γκαρσία κι έτσι έδωσε φανέλα βασικού στον Πόνσε, με τον Τσούμπερ ακριβώς από πίσω του και τους Γκατσίνοβιτς, Ελίασον στα «φτερά».
Η ταυτότητα του αγώνα
Γήπεδο: OPAP Arena
Γκολ: 9' Πόνσε, 14' Πόνσε / -
Δοκάρια: - / -
Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος, βοηθοί: Ανδρέας Μεϊντάνας, Ανδρέας Φωτόπουλος, 4ος Διαιτητής: Χρήστος Βεργέτης, VAR Έρβιν Μπλανκ, Αθανάσιος Κόλλιας, παρατηρητής: Δημήτριος Κύρκος
Κίτρινες: 34' Κάλενς, 60' Γκατσίνοβιτς / 6' Βερστράτε, 20' Σαβέριο, 49' Μπράμπετς, 73' Φατόρε, 86' Οντουμπάτζο
Κόκκινες: - / -
Οι συνθέσεις:
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί, Γιόνσον, Πινέδα (77΄ Μάνταλος), Ελίασον (77΄ Άμραμπατ), Τσούμπερ (69΄ Αραούχο), Γκατσίνοβιτς (69΄ Λιούμπιτσιτς), Πόνσε (84΄ Φερνάντες)
Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μοντόγια (46΄ Φατόρε), Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Ρόουζ, Ζιλ (46΄ Νταρίντα), Φερστράτε, Παναγίδης, Σαβέριο (64΄ Μορόν), Φετφατζίδης (64΄ Μανού Γκαρθία), Ανσαριφάρντ (75΄ Βέλεθ)
Σχόλια
Τα σχόλια ελέγχονται πριν από τη δημοσίευση. Απαντάμε σε επώνυμα σχόλια. Διαγράφουμε υβριστικά σχόλια, που μπορεί να προκαλέσουν εισαγγελική παρέμβαση.
Με τη λέξη επαλήθευσης που ζητάμε, προσπαθούμε να αποφύγουμε τα spam και τυχόν ιούς, που θα βλάψουν και το δικό σας υπολογιστή.