Ο ΠΑΟΚ εκματαλλεύτηκε τη δύναμη της έδρας του στον δεύτερο τελικό της Volleyleague με τον Ολυμπιακό και μετά από ένα φοβερό θρίλερ, επικράτησε με 3-2 σετ και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1.
Η μάχη για την κατάκτηση του τίτλου ανάμεσα στις δύο ομάδες θα συνεχιστεί, αυτή την φορά στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» στις 25/04 (19:15), μιας και οι Πειραιώτες έχουν το πλεονέκτημα της έδρας.
Απόλυτη ισορροπία υπήρξε στα δύο πρώτα σετ στο «PAOK Sports Arena», με τον «Δικέφαλο» του Βορρά να παίρνει το πρώτο... στις λεπτομέρειες, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν σχεδόν με τον ίδιο τρόπο στο δεύτερο, ισοφαρίζοντας σε 1-1 (25-22).
Στο τρίτο σετ οι Θεσσαλονικείς απέκτησαν από νωρίς διαφορά 4-5 πόντων, δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και με 25-18 προηγήθηκαν με 2-1. Στο 4ο σετ κι ενώ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 14-8, 18-15 και 20-16, στο σημείο εκείνο ο Ιντάλγκο (τελείωσε το ματς με 7 άσους και συνολικά 22 πόντους) με τρομερά σερβίς έφερε τον Ολυμπιακό σε θέση ισχύος (21-20).
Το σερί (5-0) των «ερυθρόλευκων» τους έδωσε... φτερά και παρότι ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 21-21, από κει και πέρα με νέο σερί 4-0 έκλεισαν το σετ στο 25-21 κι έστειλαν τον δεύτερο τελικό στο τάι μπρέικ.
Η μάχη συνεχίστηκε στον απόλυτο βαθμό και στο 5ο σετ. Οι δύο ομάδες «βάδιζαν» χέρι-χέρι μέχρι το 11-11, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει έναν πόντο (μπλοκ άουτ) που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των παικτών και του πάγκου των «ερυθρόλευκων».
Ο Βαν ντεν Ντρις κάρφωσε για το 13-11, το μπλοκ σταμάτησε στη συνέχεια τον Στερν (14-11), με την εξέδρα να... παίρνει φωτιά. Ο Ιντάλγκο μείωσε σε 14-12, αλλά με νέο μπλοκ του Γιόρνα, οι «ασπρόμαυροι» έκαναν το 15-12 και πήραν τη νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ: 26-24, 22-25, 25-18, 21-25, 15-12