Με «όπλο» τη... θερμή ατμόσφαιρα στο κατάμεστο PAOK Sports Arena και την... αύρα που του έδωσε ο Μπάνε Πρέλεβιτς, με την εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε για την απόσυρση της φανέλας του με το Νο7, ο ΠΑΟΚ επικράτησε απόψε, στο «σπίτι» του επί της ΑΕΚ, για την 21η αγωνιστική της Α1 Ανδρών/Basket League, με 78-72. Νίκη που φέρνει ακόμη πιο κοντά την παρουσία του στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, με την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.
Κορυφαίος στη νίκη του ήταν ο Τζέιλεν Χαντς (23 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), το έργο του οποίου στήριξαν οι Τζέιλεν Ράιλι (15 πόντοι, 6 ασίστ), Νέιτ Ρένφρο (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κοψίματα, 2 κλεψίματα).
Πάλεψαν περισσότερο για την Ενωση οι Κένι Γουίλιαμς (20 πόντοι με 4/7 τρίποντα), Ακίλ Μίτσελ (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ).
Τα δεκάλεπτα: 23-18, 40-39, 52-55, 78-72
Οι διαιτητές: Τσαρούχα, Πιτσίλκας, Θεονάς
ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): Φράνκε 8 (2), Ράιλι 15 (2), Μαργαρίτης 3, Σάιμπερτ 5 (1), Ρένφρο 14, Τσιακμάς, Χαντς 23 (2), Πόλεϊ 6 (2), Κακλαμανάκης 4, Καμπερίδης.
ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Κόνιαρης 2, Φλιώνης 4, Γιάνκοβιτς 8, Μάντσεν, Μίτσελ 15 (1), Λεμάρ 10 (1), Ξανθόπουλος 2, Οριόλα 9 (1), Μάιλς 2, Παπαδάκης, Γουίλιαμς 20 (4).
Σχόλια
Τα σχόλια ελέγχονται πριν από τη δημοσίευση. Απαντάμε σε επώνυμα σχόλια. Διαγράφουμε υβριστικά σχόλια, που μπορεί να προκαλέσουν εισαγγελική παρέμβαση.
Με τη λέξη επαλήθευσης που ζητάμε, προσπαθούμε να αποφύγουμε τα spam και τυχόν ιούς, που θα βλάψουν και το δικό σας υπολογιστή.