Χαμένος στο... διάστημα έδειχνε, απόψε, ο ΠΑΟΚ, στο ματς με τον Ολυμπιακό στον Πειραιά. Δεν κατάφερε ούτε σε ένα σημείο του αγώνα να δυσκολέψει τους γηπεδούχους και έφυγε από το ΣΕΦ με μια από τις πιο βαριές ήττες στην ιστορία του.
Αντίθετα, την 20η νίκη του σε ισάριθμα ματς της Basket League πέτυχε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε εύκολα στο ΣΕΦ του ΠΑΟΚ με 100-70.
Ο Σάσα Βεζένκοφ με 26 πόντους και μόλις δύο άστοχα σουτ ήταν ο πρώτος σκόρερ των «ερυθρόλευκων», που μετέτρεψαν το ματς σε... περίπατο στη δεύτερη περίοδο, όταν κράτησαν τους φιλοξενούμενους για σχεδόν δέκα λεπτά χωρίς καλάθι και τους υποχρέωσαν στο ίδιο διάστημα σε δέκα λάθη.
Τα δεκάλεπτα: 30-22, 49-30, 66-52, 100-70
Διαιτητές: Τσαρούχα, Πουρσανίδης, Ζιώγας
Οι συνθέσεις:
Ολυμπιακός(Γιώργος Μπαρτζώκας): Λούντζης 7, Φαλ 6 (9ρ.), Σλούκας 9 (2τρ., 5ασ.), Βεζένκοφ 26 (4/5τρ.), Παπανικολάου 9 (2), Ουόκαπ (6ασ., 3κλ.), Λαρεντζάκης 16 (4), Πάπας, Μπόλομποϊ 2, Πίτερς 11 (1), Μπλακ 8, ΜακΚίσικ 6 (1)
ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): Φράνκε 12 (2), Ράιλι 13 (3τρ., 7ασ.), Μαργαρίτης 2, Σαλούστρος 5 (1), Ρένφρο 7, Τσιακμάς, Χαντς 6 (1), Πόλεϊ 23 (5/8τρ.), Σλαφτσάκης 2, Σάιμπερτ, Καμπερίδης