Μέχρι και το τελευταίο περίπου λεπτό της αναμέτρησης στο Λαύριο ο Τζέιλεν Ράιλι δεν είχε καταφέρει να σκοράρει εντός παιδιάς μετρώντας 0/9 σουτ. Ωστόσο στο τελευταίο ενάμισι λεπτό ευστόχησε σε δύο τρίποντα αλλά και ένα ζευγάρι βολών «υπογράφοντας» τη νίκη του ΠΑΟΚ mateco με 75-70 επί του Λαυρίου Megabolt για την 3η αγωνιστική της Basket League.

Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική νίκη για τους Θεσσαλονικείς που πλέον έχουν ρεκόρ 2-1 σε αντίθεση με την ομάδα της Λαυερωτικής που έχει αρχίσει τη χρονιά με 0-3.

Ο Γιανίκ Φράνκε ήταν ο πρώτος σκόρερ με 18 πόντους για τους νικητές, που είχαν ακόμη τον Χρήστο Σαλούστρο με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ, αλλά και τον Νέιτ Ρένφρο με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους ο Αρ Τζέι Κόουλ τελείωσε με 14 πόντους, ο Σάβιον Φλαγκ με 12 ενώ οι Αλέξανδρος Νικολαΐδης και Σαχίντ Ντέιβις σημείωσαν από 11.

Ο ΠΑΟΚ mateco πήγε από την αρχή του αγώνα τις επιθέσεις του κοντά στο καλάθι και με διαδοχικά καλάθια του Ρένφρο πήρε από νωρίς προβάδισμα που έφτασε για πρώτη φορά στο +6 (3-9) στο 3'. Παρά την αντίδραση των γηπεδούχων, αρχικά ο Σαλούστρος και στη συνέχεια ο Φράνκε με τρίποντα διατήρησαν το προβάδισμα των «ασπρόμαυρων» που έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 26-20. Οι φιλοξενούμενοι συντήρησαν αυτό το προβάδισμά τους σε όλη τη δεύτερη περίοδο με το Λαύριο Megabolt να ροκανίζει τη διαφορά ως και τους τρεις πόντους αλλά να μην καταφέρνει να ισοφάρισε, με τον ΠΑΟΚ mateco να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 40-35.

Με τον Ντέιβις να αρχίζει το δεύτερο μέρος με 7 πόντους το Λαύριο Megabolt έτρεξε επιμέρους σκορ 11-5 παίρνοντας στο 24' το πρώτο το προβάδισμα στο παιχνίδι (46-45). Αυτό έφτασε και στο +4 (53-49) πριν ο ΠΑΟΚ mateco απαντήσει με 7-0 και προσπεράσει με 56-53. Το φινάλε της τρίτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες και συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο. Στα 1'36'' για το τέλος ο Κόουλ ισοφάρισε σε 67-67 όμως στα 1'16'' ο Ράιλι με το πρώτο του εύστοχο σουτ έκανε το 67-70 ενώ στα 54'' σκόραρε και πάλι πίσω από τα 6,75μ. για το 67-73. Ο Μπλακ μείωσε στα 44'' (70-73) όμως μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Ρένφρο, ο Ράιλι ήταν εύστοχος και από τη γραμμή των βολών για το τελικό 70-75.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 35-40, 56-56, 70-75.

Διαιτητές: Πιτσίλκας - Τσολάκος - Μαλαμάς.

Οι συνθέσεις:

Λαύριο (Σερέλης): Φλαγκ 12 (2τρ. 3-2 ρ.), Κόουλ 14, Αλ. Νικολαΐδης 11 (1τρ. 0-5 ρ.), Ντέιβις 11 (1 τρ. 2-0 ρ.), Κουάθ 3 (2-4 ρ.), Ντούραμ 5 (0-2 ρ.), Πιλάβιος, Ζάρας 5 (1 τρ.), Γερομιχαλός 9 (1 τρ. 1-6 ρ.).

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 18 (2 τρ. 2-4 ρ.), Ράιλι 10 (2 τρ), Μαργαρίτης 8 (3-0 ρ.), Σαλούστρος 13 (3 τρ. 3-4 ρ.), Ρένφρο 11 (3-9 ρ.), Ντάρκο - Κέλι 2, Τσιακμάς, Χαντς 8 (0-4 ρ.), Πόλι 2 (1-0 ρ.), Σλαφτσάκης 3 (0-2 ρ.), Καμπερίδης (2-1 ρ.).