Στην τέταρτη περίοδο δεν άντεξε, τελικά, ο ΠΑΟΚ, στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα μπάσκετ. Λίγο η ποιοτική ανωτερότητα των παικτών του αντιπάλου, λίγο η... βοήθεια των διαιτητών, από τον πόντο η διαφορά πήγε στους 10.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανταγωνιστικός στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, βρέθηκε μπροστά στο σκορ στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά στο τέλος λύγισε και γνώρισε την ήττα.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, παίρνοντας ώθηση από τον κόσμο του και με ένα λέι απ του Milenko Tepic προηγήθηκε με 17-10 στο 7΄, για να ολοκληρωθεί τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (19-16).

Ο Phil Goss ήταν σε εκπληκτική κατάσταση στο πρώτο ημίχρονο, καθώς είχε 16 πόντους με 5/5 τρίποντα, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν πολύ εύστοχος από την περιφέρεια, έχοντας 9/19 τρίποντα και κατάφερε να περάσει μπροστά με 35-41 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά ακόμα και στους 9 πόντους (42-51), αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και μείωσε στον πόντο (54-55) με 2/2 βολές του αρχηγού του, Βαγγέλη Μαργαρίτη στο 30΄.

Με ένα τρίποντο του Milenko Tepic στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 57-55, αλλά ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 9-0 και πέρασε μπροστά με 57-64 και αργότερα με 59-72. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει στους 8 (64-72 και 68-76), αλλά τελικά ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη, καθώς το διαιτητικό τρίο έδινε ό,τι γινόταν ψηλά, που υπερτερούσε ο Ολυμπιακός, αφήνοντας το φίζικαλ παιχνίδι στα χαμηλά, όπου μπορούσε να χτυπήσει ο ΠΑΟΚ...

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 35-41, 54-55, 68-78

ΠΑΟΚ: Jones 7 (1), Moreira 16, Χρυσικόπουλος 4, Σχίζας, Κόνιαρης 3 (1), Αθηναίου 3 (1), Tepic 10 (2), Μαργαρίτης 2, Ζάρας, Hatcher 7, Goss 16 (5)

Ολυμπιακός: N. Goss 6 (2), Toupane 6 (1), Σπανούλης 10 (3), Milutinov 17, Strelnieks 14 (2), Vezenkov, Πρίντεζης 19 (2), Παπανικολάου 6 (2), Μάντζαρης, Μπόγρης, LeDay,