Οι προσπάθειες των ανθρώπων της Ξάνθης για να βελτιωθεί η κατάσταση στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου στα Πηγάδια από τη χιονόπτωση που προηγήθηκε, απέβησαν άκαρπες και ο αγώνας της τοπικής ομάδας με τον ΠΑΟΚ αναβλήθηκε.
Το παιχνίδι, για τη 16η αγωνιστική, είχε προγραμματιστεί να αρχίσει στις 17:15, όμως τα πάντα στην πόλη έχουν «ντυθεί» στα λευκά, με το χιόνι να εξακολουθεί να πέφτει ασταμάτητα.
Ο διαιτητής Αναστάσιος Παπαπέτρου, έκανε έλεγχο στον αγωνιστικό χώρο λίγο μετά τις 16:00 και έκρινε ότι οι συνθήκες δεν είναι οι κατάλληλες για να γίνει ο αγώνας.
Οι παίκτες των δύο ομάδων, με εξαίρεση τους αρχηγούς, έμειναν στο γήπεδο για τα τυπικά με το φύλλο αγώνα.
Το ζητούμενο είναι πότε θα γίνει ο αγώνας. Σύμφωνα με τον Κανονισμό Αγώνων Ποδοσφαίρου «α) Αγώνας που αναβάλλεται ή διακόπτεται, εξ αιτίας των καιρικών συνθηκών, διεξάγεται υποχρεωτικά την επόμενη ημέρα, στο ίδιο γήπεδο και την ίδια ώρα, χωρίς άλλη ειδοποίηση»
Όμως, αυτό δεν είναι δυνατό να γίνει, καθώς την Τετάρτη (6/1) ο ΠΑΟΚ θα πρέπει να βρίσκεται στη Μυτιλήνη για το ματς Κυπέλλου με την Καλλονή.
Ο κανονισμός αναφέρει πως πρέπει να περάσουν δύο μέρες από το τελευταίο παιχνίδι μίας ομάδας, μέχρι το επόμενο. Από την στιγμή που δεν μπορεί να συμβεί αυτό με τον ΠΑΟΚ, η αναμέτρηση θα οριστεί από τη Λίγκα στην πρώτη διαθέσιμη ημερομηνία...
Σχόλια
Τα σχόλια ελέγχονται πριν από τη δημοσίευση. Απαντάμε σε επώνυμα σχόλια. Διαγράφουμε υβριστικά σχόλια, που μπορεί να προκαλέσουν εισαγγελική παρέμβαση.
Με τη λέξη επαλήθευσης που ζητάμε, προσπαθούμε να αποφύγουμε τα spam και τυχόν ιούς, που θα βλάψουν και το δικό σας υπολογιστή.