Με μελανά χρώματα περιέγραψε την κατάσταση που επικρατεί στον τομέα του Τουρισμού στη Θεσσαλονίκης, το τελευταίο χρονικό διάστημα, λόγω της ύφεσης, ο αντιδήμαρχος Τουρισμού, Διεθνών Σχέσεων και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης, Σπύρος Πέγκας.
Στην τοποθέτησή του, στο δημοτικό συμβούλιο Θεσσαλονίκης, ο κ. Πέγκας ανακοίνωσε ότι, από την ημέρα που ξέσπασαν τα Capital Controls δεν γίνονται κρατήσεις στα ξενοδοχεία της πόλης.
“Η Θεσσαλονίκη είναι ένας τουριστικός προορισμός που δεν έχει κρατήσεις πολλών ημερών, ή κρατήσεις που να γίνονται πριν από μεγάλο χρονικό διάστημα. Προχωρά μέρα με τη μέρα και η οικονομική κατάσταση δεν την ευνοεί”, πρόσθεσε.
Υπογράμμισε ότι πρέπει να υπάρξουν μέτρα για την τόνωση της τουριστικής αγοράς της πόλης.
Σχόλια
Τα σχόλια ελέγχονται πριν από τη δημοσίευση. Απαντάμε σε επώνυμα σχόλια. Διαγράφουμε υβριστικά σχόλια, που μπορεί να προκαλέσουν εισαγγελική παρέμβαση.
Με τη λέξη επαλήθευσης που ζητάμε, προσπαθούμε να αποφύγουμε τα spam και τυχόν ιούς, που θα βλάψουν και το δικό σας υπολογιστή.