Στη θέση του πρύτανη του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης επανέρχεται και πάλι ο Περικλής Μήτκας, μετά τις σημερινές επαναληπτικές εκλογές που διεξήχθησαν, μετά την ακύρωσή τους από το ΣτΕ.
Οι εκλογές είχαν κριθεί άκυρες για τυπικούς λόγους, μετά από προσφυγή άλλου υποψηφίου. Ο Περικλής Μήτκας, καθηγητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών, αναδείχθηκε για μία ακόμα φορά νικητής συγκεντρώνοντας έναντι των αντιπάλων του 1.278 ψήφους και ποσοστό 83%. Ο κ. Ανδρ. Γιαννακουδάκης καθηγητής στο Χημικό, έλαβε 261 ψήφους και ποσοστό 17%.
Η αποχή έφτασε στο 21% αφού από τα 2010 μέλη Διδακτικού και Ερευνητικού Προσωπικού (ΔΕΠ), που έλαβαν στην ηλεκτρονική διεύθυνση του ιδρυματικού τους λογαριασμού στο ΑΠΘ τον σύνδεσμο της εκλογικής διαδικασίας ψήφισαν 1606 79,9%
Βρέθηκαν 67 λευκά.
Σχόλια
Τα σχόλια ελέγχονται πριν από τη δημοσίευση. Απαντάμε σε επώνυμα σχόλια. Διαγράφουμε υβριστικά σχόλια, που μπορεί να προκαλέσουν εισαγγελική παρέμβαση.
Με τη λέξη επαλήθευσης που ζητάμε, προσπαθούμε να αποφύγουμε τα spam και τυχόν ιούς, που θα βλάψουν και το δικό σας υπολογιστή.