Το βιβλίο του Γιάννη Καρατζόγλου, με τίτλο «Ο αφανισμός των Θεσσαλονικέων Εβραίων της Γαλλίας 1942-1944», παρουσιάζουν, στη Θεσσαλονίκη, η Ισραηλιτική Κοινότητα, το Γαλλικό Ινστιτούτο και οι Εκδόσεις Επίκεντρο.
Η παρουσίαση θα γίνει την Πέμπτη 11 Δεκεμβρίου στις 8 μ.μ., στο Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης (αίθουσα Αλλατίνη – Ντασώ).
Το βιβλίο θα παρουσιάσουν η δρ. Άντζελα Μαρία Αρμπελαέζ, ιδρύτρια της Ομάδας Διαπολιτιστικού Διαλόγου, ο Κριστόφ Λε Ριγκολό, Γάλλος Πρόξενος και διευθυντής του Γαλλικού Ινστιτούτου, ο επίκουρος καθηγητής Ιστορίας στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας Στράτος Δαρδανάς και ο συγγραφέας. Την εκδήλωση θα χαιρετίσει ο πρόεδρος της Ισραηλιτικής Κοινότητας Θεσσαλονίκης, Δαυίδ Σαλτιέλ.
Σχόλια
Τα σχόλια ελέγχονται πριν από τη δημοσίευση. Απαντάμε σε επώνυμα σχόλια. Διαγράφουμε υβριστικά σχόλια, που μπορεί να προκαλέσουν εισαγγελική παρέμβαση.
Με τη λέξη επαλήθευσης που ζητάμε, προσπαθούμε να αποφύγουμε τα spam και τυχόν ιούς, που θα βλάψουν και το δικό σας υπολογιστή.