Ονειρεμένο ξεκίνημα για την ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League! Η Ένωση έφυγε με το τρίποντο από την έδρα της Ριέκα επικρατώντας με σκορ 2-1.

Οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν στο 16ο λεπτό με σουτ του Μαντάλουκαι παρότι δέχτηκαν την ισοφάριση από τον Έλεζ σε ένα σημείο όπου η Ριέκα δεν υπήρχε στο γήπεδο (29’), δεν το έβαλαν κάτω…

Η Ένωση έχασε σημαντικές ευκαιρίες, αντέδρασε με ψυχραιμία στα «ξεσπάσματα» των γηπεδούχων και χτύπησε σε κομβικό σημείο.
Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στο 62ο λεπτό νίκησε τον Πρσάλκο, τεζάροντας τους Κροάτες.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Μίλαν διέλυσε στην Αυστρία την Αούστρια με σκορ 5-1.

Οι συνθέσεις:
Ριέκα (Ματίας Κεκ): Πρσκάλο, Κρβιτς (73’ Ακόστι), Ζούτα, Χέμπερ, Ζούπαριτς, Γκαβράνοβιτς (59’ Μάλες), Ελέζ, Γκόργκον, Μίσιτς (81’ Ματέι), Μπράνταριτς, Βέσοβιτς

Στον πάγκο: Πάβισιτς, Σλούγκα, Πούντσετς, Μαυρίας

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Βράνιες, Τσόσιτς, Λόπες, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Κλωναρίδης (60’ Μπακασέτας), Χριστοδουλόπουλος (77’ Αϊντάρεβιτς), Λιβάγια (85’ Αραούχο)

Στον πάγκο: Τσιντώτας, Τζανετόπουλος, Γιαννούτσος, Τρίστασον

Διαιτητής: Τζον Μπίτον (Σκωτία)