Το χρονόμετρο έδειχνε 14'' πριν τη λήξη, τα νεύρα ήταν πάνω από το κεφάλι και έτσι Ουότερς και Παπαντωνίου ήρθαν στα χέρια... Οι πάγκοι μπήκαν στο γήπεδο και η συνέχεια ήταν απίστευτη!

Τα πράγματα εξελίχθηκαν ως εξής: Ο Νώντας Παπαντωνίου έβρισε τον Ντόμινικ Ουότερς. ο παίκτης του Άρη απάντησε κι ο Ντούσαν Σάκοτα τον χτύπησε. Ο Ουότερς έγινε... Τούρκος, όρμησε στον διαιτητή, το ίδιο κι ο Μακ Νιλ και, τελικά, οι διαιτητές άφησαν τα δύο συγκροτήματα με… τρεις παίκτες το καθένα, καθώς απέβαλαν όλους τους υπόλοιπους αθλητές!

Στο φύλλο αγώνα δε γράφτηκαν... ανατριχιαστικές λεπτομέρειες, που θα άφηναν τις ομάδες με... πέντε παίκτες για τη συνέχεια των αγώνων, όμως περιγράφεται η επίθεση του Μακ Νιλ στον διαιτητή Γκόντα, κάτι που σημαίνει ότι ο παίκτης του Άρη θα κληθεί από τον αθλητικό εισαγγελέα.

Τελικά, η ΑΕΚ κατόρθωσε να νικήσει με 89-84 τον Άρη, στο δεύτερο αγώνα της σειράς των μικρών τελικών στο ΟΑΚΑ και, πλέον, χρειάζεται άλλη μια νίκη για την τρίτη θέση.

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλοί στα πρώτα 22 λεπτά του αγώνα, προηγήθηκαν ακόμη και με διαφορά 18 πόντων αλλά στο τέλος κινδύνεψαν, όταν η ομάδα της Θεσσαλονίκης ισοφάρισε σε 75-75, χωρίς ωστόσο να ολοκληρώσει την αντεπίθεσή της.

Κορυφαίος της νικήτριας ήταν ο Σάκοτα (22 πόντοι, 6 ριμπάουντ), ενώ ο Μπράουν πρόσφερε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τον Άρη κορυφαίοι ήταν οι Ζάρας με 22 και Ουάιτ με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 48-35, 68-61, 89-84.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Παπαντωνίου 6 (2), Σάκοτα 22 (4), Χέρστον 13 (1), Μπράουν 12 (3), Μαυροειδής 8, Μιλόσεβιτς 7 (1), Κάρτερ 12 (1), Σαρικόπουλος 2, Μωραΐτης, Έρικ 7.

Άρης (Πρίφτης): Ουάιτ 20, Ουότερς 15 (2), Κοεν 5 (1), Μούρτος 12 (1), ΜακΝίλ 6, Ξανθόπουλος 1, Δήμας, Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς, Ζάρας 22 (5), Σίμτσακ 3