Υπό μερικό έλεγχο τέθηκε γύρω στις 4.30 το απόγευμα η πυρκαγιά που εκδηλώθηκε το μεσημέρι στο Γάζωρο Σερρών.
Για την κατάσβεσή της επιχείρησαν επίγειες δυνάμεις καθώς και δύο αεροσκάφη και ένα ελικόπτερο. Συγκεκριμένα, άμεσα κινητοποιήθηκαν 38 πυροσβέστες με 2 ομάδες πεζοπόρων τμημάτων, 11 οχήματα, 2 Αεροσκάφη και 1 Ερπυστριοφόρο Συνδρομή από μηχανήματα έργου και υδροφόρες ΟΤΑ.
Σύμφωνα με δηλώσεις του Δημάρχου Νέας Ζίχνης Παντελή Μπόζη στον τηλεοπτικό σταθμό ΕΠΙΛΟΓΕΣ στις 2.15μμ, η κατάσταση είναι ελεγχόμενη, καθώς τα δύο αεροσκάφη Canadair έκαναν ρίψεις νερού και περιόρισαν το μέτωπο της πυρκαγιάς.
Από την πυρκαγιά δεν απειλήθηκε κατοικημένη περιοχή.
Φωτογραφία αρχείου
Σχόλια
Τα σχόλια ελέγχονται πριν από τη δημοσίευση. Απαντάμε σε επώνυμα σχόλια. Διαγράφουμε υβριστικά σχόλια, που μπορεί να προκαλέσουν εισαγγελική παρέμβαση.
Με τη λέξη επαλήθευσης που ζητάμε, προσπαθούμε να αποφύγουμε τα spam και τυχόν ιούς, που θα βλάψουν και το δικό σας υπολογιστή.