Την πρώτη τους συνάντηση, μετά την ενθρόνισή του, είχαν ο πρωθυπουργός, Κυριάκος Μητσοτάκης, με τον Παναγιώτατο Μητροπολίτη Φιλόθεο στην αίθουσα του Θρόνου, της Ιεράς Μητρόπολης Θεσσαλονίκης.
Τον κ. Μητσοτάκη υποδέχτηκαν στο κτίριο της Μητροπόλεως (στην οδό Βογατσικού) εκτός του Παναγιώτατου, ο πρωτοσύγκελος της Μητρόπολης, αρχιμανδρίτης Ιάκωβος Αθανασίου και ο γενικός αρχιερατικός επίτροπος, αρχιμανδρίτης Φώτιος Ζαρζαβατσάκης.
Ο Παναγιώτατος ξενάγησε τον πρωθυπουργό στους χώρους των γραφείων της Μητρόπολης, ενώ του δώρισε μία εικόνα του Αγίου Δημητρίου. Ο Κυριάκος Μητσοτάκης αναφέρθηκε στο σημαντικό όπως είπε έργο της εκκλησίας που συμβάλλει στην καταπολέμηση της φτώχειας.
Λίγο πριν αναχωρήσει, ο πρωθυπουργός είπε στον Μητροπολίτη πως θα ήθελε να ανάψει ένα κερί στον μητροπολιτικό Ναό Γρηγορίου του Παλαμά και αναφέρθηκε στην αυριανή εορτή των Αγίων Κωνσταντίνου και της Ελένης. Ο κ. Φιλόθεος, του απάντησε πως θα μνημονεύσει τόσο τον πατέρα, όσο και τον γιο του πρωθυπουργού.
Στη συνάντηση, από πλευράς κυβέρνησης, παρέστησαν οι υφυπουργοί μεταφορών και υποδομών Νικος Ταχιάος, Χριστίνα Αλεξόπουλου, ο υφυπουργός Μακεδονίας Θράκης Στάθης Κωνσταντινίδης, ο Σταυρος Καλαφατης, γενικός γραμματέας της Κοινοβουλευτικής Ομάδς της Νέας Δημοκρατίας, ο βουλευτής Β Θεσσαλονίκης Φανής Παπάς και η βουλευτής επικρατείας Νεφέλη Χατζηιωαννίδου, ο διευθυντής του γραφείου πρωθυπουργού στη Θεσσαλονίκης Μιχάλης Μπεκίρης και ο συντονιστής του γραφείου πρωθυπουργού στη Θεσσαλονίκη Γιάννης Παπαγεωργίου.
Σχόλια
Τα σχόλια ελέγχονται πριν από τη δημοσίευση. Απαντάμε σε επώνυμα σχόλια. Διαγράφουμε υβριστικά σχόλια, που μπορεί να προκαλέσουν εισαγγελική παρέμβαση.
Με τη λέξη επαλήθευσης που ζητάμε, προσπαθούμε να αποφύγουμε τα spam και τυχόν ιούς, που θα βλάψουν και το δικό σας υπολογιστή.