Σαφώς βελτιωμένος ο ΠΑΟΚ, προηγήθηκε, ακολουθούσε, σε κάποια στιγμή έχασε το σκορ, αλλά επανήλθε και είδε τη νίκη να χάνεται στην τελευταία επίθεσή του, κόντρα στο Λαύριο, που, πλέον, πήρε την πρώτη νίκη του στα πλέι άουτ, επικρατώντας εντός έδρας με 89-85 του Δικεφάλου.
H παρουσία του ΝΒΑερ Κέβιν Πόρτερ βελτιώνονταν λεπτό με το λεπτό, ήταν η μέρα με τη νύχτα στην 3η περίοδο σε σχέση με την έναρξη του αγώνα, αλλά η αντεπίθεση του Δικέφαλου δεν ήταν αρκετή... Η ομάδα του Κώστα Μέξα «έπιασε» τον ΠΑΟΚ, στον βαθμολογικό πίνακα, με 9-15.
Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων αναδείχτηκε ο Βασίλης Μουράτος με 29 πόντους, ενώ μοίρασε και 9 ασίστ, αλλά μάζεψε και 5 ριμπάουντ. Ο Μάρκους Θόρντον πρόσθεσε 16 πόντους για τους νικητές.
Ο Μίχαλ Μίχαλακ με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ που είδε τον Φρίντρικσον να τραυματίζεται στο τελευταίο λεπτό. Στο ντεμπούτο του στην Ευρώπη και στον ΠΑΟΚ ο Κέβιν Πόρτερ, είχε συγκομιδή 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ενώ υπέπεσε και σε 5 λάθη, σε 25:43’’.
Τα δεκάλεπτα: 22-24, 47-42, 72-62, 89-85
Διαιτητές: Καρπάνος, Θεονάς, Τεφτίκης
Λαύριο (Μέξας): Φλάτεν 12 (3), Μουράτος 19 (4), Γκρόμοβς 4, Θόρντον 16 (3), Καστανέδα 13 (1), Ζάρας 7 (1), Χόρχλερ 11 (1), Δεϊμέζης
ΠΑΟΚ (Νεραντζάκης): ΜακΝίς 14, Σχίζας, Φρίντρικσον 11, Άλστον 3, Πόρτερ 14 (2), Τσιακμάς 5 (1), Τσαϊρέλης 6, Μαργαρίτης 6, Ουίλιαμς 4, Αρσενόπουλος 4, Μίχαλακ 18 (4)