Καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε σήμερα στο «Αλεξάνδρειο», για την 4η αγωνιστική του Top 6 της Basket League, επί του Άρη με 69-60. Επικράτηση που του έδωσε την πρώτη νίκη του στη διαδικασία (σ.σ. προηγήθηκαν οι ήττες από Περιστέρι, Παναθηναϊκό, Προμηθέα) και είχε τη... σφραγίδα των Λούκα Μπράικοβιτς, Άντριου Γκάουντλοκ.
Ο Αυστριακός, με καταγωγή από τη Σερβία, πάουερ φόργουορντ/σέντερ «έγραψε» νταμπλ-νταμπλ στο ματς (20 πόντοι, 14 ριμπάουντ, τα 4 εκ των οποίων επιθετικά, 2 κοψίματα), ενώ ο Αμερικανός γκαρντ «εκτέλεσε» από τα 6.75, ενάμισι λεπτό πριν το φινάλε και «σφράγισε» την επιτυχία της ομάδας του. Τελείωσε το παιχνίδι με 12 πόντους, 3 ασίστ.
Οι Ροδίτες υπερείχαν, συνολικά, στη ρακέτα (51 με 43 τα ριμπάουντ υπέρ τους) και δεν «πλήρωσαν» τα 13 λάθη που έκαναν, ούτε τη μεγάλη αστοχία τους στις βολές (10/22).
«Στοίχισαν» στον Αρη η επιθετική αναποτελεσματικότητα (7/14 βολές, 13/31 δίποντα, 9/39 τρίποντα) και τα 11 λάθη του. Ξεχώρισαν για λογαριασμό του οι Βασίλης Τολιόπουλος (15 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Τζόναθαν Σταρκ (12 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα).
Σημείο αναφοράς στο ματς για τους Θεσσαλονικείς αποτέλεσε, επίσης, η επιστροφή σε δράση, μετά από 2,5 μήνες, λόγω του τραυματισμού του, του Ρομπέρτο Γκάλινατ.
Τα δεκάλεπτα: 11-19, 32-34, 53-54, 60-69
Διαιτητές: Πουρσανίδης, Θεονάς, Σκανταλάκης
Οι συνθέσεις των ομάδων:
Άρης (Γιάννης Καστρίτης): Σανόγκο 4, Τολιόπουλος 15 (3), Μπλούμπεργκς 6 (2), Μποχωρίδης 4, Χάρελ 5 (1), Σλαφτσάκης, Σταρκ 12 (2), Κατσίβελης, Περσίδης 4, Ντε Σόουζα 6, Γκάλινατ 4 (1).
Κολοσσός Ρόδου (Κούρο Σεγκούρα): Κολοβέρος 10 (2), Μπράικοβιτς 20 , Παπαγιάννης, Πετρόπουλος, Περάντες 9 (1), Γκάουντλοκ 12 (2), Χατζηνικόλας 3, Μπιλλής 5 (1), Καμαριανός 2, Σίτου 3, Παπαδάκης 5 (1).
Σχόλια
Τα σχόλια ελέγχονται πριν από τη δημοσίευση. Απαντάμε σε επώνυμα σχόλια. Διαγράφουμε υβριστικά σχόλια, που μπορεί να προκαλέσουν εισαγγελική παρέμβαση.
Με τη λέξη επαλήθευσης που ζητάμε, προσπαθούμε να αποφύγουμε τα spam και τυχόν ιούς, που θα βλάψουν και το δικό σας υπολογιστή.