Με αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο το Μαρούσι υπέταξε σήμερα στο PAOK Sports Arena τον ΠΑΟΚ με 85-79, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Basket League.
Αποτέλεσμα με το οποίο έφτασε στην 5η νίκη του στη σεζόν και έκανε ιδανικό... ποδαρικό στο 2024. Καταλύτη στην επικράτησή του αποτέλεσε η δυναμική του στη ρακέτα (38 ριμπάουντ, 8 εκ των οποίων επιθετικά, με τους Θεσσαλονικείς να μαζεύουν 26), η επιθετική πολυφωνία του και οι όμορφες συνεργασίες των παικτών του (20 ασίστ, 10 κλεψίματα).
Με νταμπλ -νταμπλ τελείωσε το ματς ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα (13 πόντοι, 10 ριμπάουντ), το έργο του οποίου στήριξαν οι Αϊζάια Μπρίσκο (18 πόντοι, 8 ασίστ), Σακούρ Τζούστον (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ).
Έκτη ήττα στο πρωτάθλημα για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος παραμένει σε «τρικυμία» μετά την αναστάτωση που προκάλεσε στις τάξεις του με τη συμπεριφορά του -με συνέπεια το «διαζύγιο» μαζί του- ο Κένταλ Σμιθ. Πρώτος σκόρερ για τον «Δικέφαλο» στο ματς ήταν ο Άντριου Χάρισον (17 πόντοι, 5 ασίστ).
Τα δεκάλεπτα: 21-14, 42-38, 60-59, 79-85
Διαιτητές: Τζιοπάνος, Θεονάς, Σκανδαλάκης
Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): ΜακΝίς 8, Χάρισον 17 (1), Σχίζας 6 (2), Φρίντρικσον 14 (1), Μαργαρίτης 8 (1), Γκίλμορ 5 (1), Τσιακμάς 4, Τσαϊρέλης 13, Αρσενόπουλος, Μπελιάουσκας 4.
Μαρούσι (Γιώργος Λημνιάτης): Χιλ 14 (2), Τζούστον 17 (1), Μπρίσκο 18 (1), Ραντούλιτσα 13, Νικολαϊδης 4, Σιμπάντε, Στασινός, Φιλιππάκος 2, Γούνταρντ 15 (1), Γιαννόπουλος 2.
Σχόλια
Τα σχόλια ελέγχονται πριν από τη δημοσίευση. Απαντάμε σε επώνυμα σχόλια. Διαγράφουμε υβριστικά σχόλια, που μπορεί να προκαλέσουν εισαγγελική παρέμβαση.
Με τη λέξη επαλήθευσης που ζητάμε, προσπαθούμε να αποφύγουμε τα spam και τυχόν ιούς, που θα βλάψουν και το δικό σας υπολογιστή.