Είχε την υπεροχή, στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ο Αρης, εντούτοις, δυσκολεύτηκε να κερδίσει σήμερα, για τη 16η αγωνιστική της Basket League, τον Κολοσσό Ρόδου με 98-91. Αποτέλεσμα που του προέκυψε χάρις την ψυχραιμία που είχε στα τελευταία δευτερόλεπτα πριν από την ολοκλήρωση του ματς, από τη γραμμή των βολών, ο Κρις Μπάνκστον.
Με την επιτυχία του σταμάτησε, επίσης, την παράδοση που «έχτισαν» οι νησιώτες από τη σεζόν 2016-2017, βάσει της οποίας έφευγαν νικητές από το Αλεξάνδρειο (σ.σ. είχαν 6 συνεχείς νίκες).
Κορυφαίοι για τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι είχαν για τρίτο συνεχές παιχνίδι εκτός τον τραυματία, Λευτέρη Μποχωρίδη, ήταν οι Ρόμπερτς Μπλούμπεργκς (20 πόντοι, με 5/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Κρις Μπάνκστον (19 πόντοι, με 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο).
Στοίχισαν τα λάθη (12) στον Κολοσσό , πρώτος σκόρερ για τον οποίο ήταν ο Άντριου Γκάουτλοκ (21 πόντοι, 2 ασίστ).
Τα δεκάλεπτα: 23-18, 53-48, 71-69, 98-91
Διαιτητές: Αγραφιώτης, Θεονάς, Κωνσταντινίδου
Οι συνθέσεις των ομάδων:
Άρης (Γιάννης Καστρίτης): Τολιόπουλος 12, Μπλούμπεργκς 20 (5), Χάρελ 15 (1), Μπάνκστον 19, Γκάλινατ 10 (2), Σλαφτσάκης, Σταρκ 10, Σανόγκο 8, Κατσίβελης 4, Περσίδης.
Κολοσσός Ρόδου (Κούρο Σεγκούρα): Γκάουτλοκ 21 (2), Ουτόμι 3, Μπράικοβιτς 11 , Πόλεϊ 5 (1), Περάντες 16 (2), Κολοβέρος 7, Πετρόπουλος 14 (3), Μπιλλής 5 (1), Καμαριανός 3 (1), Σίτου 6.
Σχόλια
Τα σχόλια ελέγχονται πριν από τη δημοσίευση. Απαντάμε σε επώνυμα σχόλια. Διαγράφουμε υβριστικά σχόλια, που μπορεί να προκαλέσουν εισαγγελική παρέμβαση.
Με τη λέξη επαλήθευσης που ζητάμε, προσπαθούμε να αποφύγουμε τα spam και τυχόν ιούς, που θα βλάψουν και το δικό σας υπολογιστή.