Με επίκαιρη ερώτηση προς την Υπουργό Οικογένειας και Κοινωνικής Συνοχής φέρνει η Κατερίνα Νοτοπούλου στη Βουλή, το θέμα των προβλημάτων στη λειτουργία του προγράμματος «Προσωπικός Βοηθός» για Άτομα με Αναπηρία.
Όπως επισημαίνει στην ερώτησή της η βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ, μέχρι σήμερα κανένας από τους ενεργούς βοηθούς δεν έχει λάβει ούτε ένα εργόσημο στον ατομικό λογαριασμό του στον ΕΦΚΑ, ενώ κάποιοι εργάζονται έως και 7 μήνες, συνολικά, στο πρόγραμμα και δεν διαθέτουν ασφαλιστική ικανότητα. Προβλήματα, όμως, υπάρχουν και στη συνεργασία μεταξύ των ωφελούμενων και των προσωπικών βοηθών τους, αποτέλεσμα της προχειρότητας στο σχεδιασμό του προγράμματος.
Αυτή η κατάσταση έχει οδηγήσει αρκετούς προσωπικούς βοηθούς σε παραίτηση από το πρόγραμμα.
Ερωτάται η κ. Υπουργός:
1.Πότε θα καταβληθούν τα εργόσημα και θα αποκτήσουν ασφαλιστική ικανότητα όλοι οι προσωπικοί βοηθοί του προγράμματος;
2.Με ποιον τρόπο προτίθεται να επιτύχει την ποιοτική αναβάθμιση του προγράμματος, ώστε να αντιμετωπίζονται, αποτελεσματικά, τα προβλήματα που παρατηρούνται στη λειτουργία του και να αποφευχθεί η συρρίκνωση του;
Σχόλια
Τα σχόλια ελέγχονται πριν από τη δημοσίευση. Απαντάμε σε επώνυμα σχόλια. Διαγράφουμε υβριστικά σχόλια, που μπορεί να προκαλέσουν εισαγγελική παρέμβαση.
Με τη λέξη επαλήθευσης που ζητάμε, προσπαθούμε να αποφύγουμε τα spam και τυχόν ιούς, που θα βλάψουν και το δικό σας υπολογιστή.