Την Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ θα αντιμετωπίσει ο ΠΑΟΚ στον β΄ προκριματικό γύρο του Europa Conference League, σύμφωνα με την κλήρωση που έγινε σήμερα στη Νιόν. Ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στις 27 Ιουλίου στην Τούμπα και η ρεβάνς στις 3/8 στο Ισραήλ.
Σε περίπτωση πρόκρισης, ο 3ος προκριματικός γύρος αρχίζει στις 10 Αυγούστου και το δεύτερο παιγνίδι διεξάγεται μία εβδομάδα αργότερα. Τα πλέι οφ είναι προγραμματισμένα για τις 24 και 31 Αυγούστου.
Η Μπεϊτάρ, που φοράει κιτρινόμαυρα, είναι η Κυπελλούχος Ισραήλ που κατέκτησε πέρσι το τρόπαιο όταν και νίκησε 3-0 τη Μακάμπι Νετάνια στον τελικό, ενώ τερμάτισε στην 7η θέση του πρωταθλήματός της, με ρεκόρ 9-4-13.
Μετρά έξι πρωταθλήματα και οκτώ Κύπελλα, ενώ η τελευταία της εμφάνιση στην Ευρώπη ήταν τη σεζόν 2020/21, όταν αποκλείστηκε στα προκριματικά του Europa από τη Θέουτα της Αλβανίας με δύο ήττες. Η τελευταία της εκτός των συνόρων νίκη ήταν το καλοκαίρι του 2017, όταν και επικράτησε της ουγγρικής Βάσας για την ίδια διοργάνωση.
ΠΑΟΚ και Μπεϊτάρ ήρθαν αντιμέτωπες τη σεζόν 2000-01 για το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ, με τον Δικέφαλο να κερδίζει στην Τούμπα με 3-1 και να αναδεικνύεται ισόπαλος 3-3 στο Ισραήλ, παίρνοντας την πρόκριση.
Σχόλια
Τα σχόλια ελέγχονται πριν από τη δημοσίευση. Απαντάμε σε επώνυμα σχόλια. Διαγράφουμε υβριστικά σχόλια, που μπορεί να προκαλέσουν εισαγγελική παρέμβαση.
Με τη λέξη επαλήθευσης που ζητάμε, προσπαθούμε να αποφύγουμε τα spam και τυχόν ιούς, που θα βλάψουν και το δικό σας υπολογιστή.