Με τον Στίβεν Τσούμπερ άνθρωπο της τελευταίας στιγμής η ΑΕΚ λυτρώθηκε από το 82' και μετά σε έναν αγώνα που έδειχνε ότι ο Άρης θα έπαιρνε άνετα, τουλάχιστον την ισοπαλία! Τελικά, οι γηπεδούχοι νίκησαν 3-1 τον Αρη στην «ΟΠΑΠ Αρένα»...

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι, δημιούργησαν ευκαιρίες, αλλά όσο περνούσε η ώρα... ξεφούσκωναν. Προηγήθηκαν στο 36' με -τι άλλο- πέναλτι, όμως ο Άρης εδραιώθηκε στο γήπεδο και ισοφάρισε πριν τη λήξη του α μέρους.

Κι ενώ στο β μέρος οι φιλοξενούμενοι στέκονταν καλύτερα, ήρθε η αλλαγή του Τσούμπερ, που σήκωσε και τους υπόλοιπους στους ώμους του, οι γηπεδούχοι κέρδισαν έδαφος και, τελικά, αύξησαν την πίεσή τους στο τέλος, για να πάρουν τη νικη.

Ο Αρης ήταν σε γενικές γραμμές πιο απειλητικός στο πρώτο ημίχρονο, είχε καλές στιγμές και τελικά πήγε στα αποδυτήρια με το γκολ που άξιζε, στις καθυστερήσεις. Καλός ήταν και στο β μέρος, όμως στο τέλος δεν άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων.

Γήπεδο: OPAP Arena
Γκολ: 36' Γκαρσία (πεν.), 82' Τσούμπερ, 90+5' Τσούμπερ / 45+1' Ιτούρμπε
Δοκάρια: 90+1' Πινέδα / 45+1' Πάλμα
Διαιτητής: Διαιτητές: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος, Ράινχαρτ Μπούξμπαουμ, Τρύφων Πετρόπουλος
4ος Διαιτητής: Χρήστος Βεργέτης, VAR Ευαγγέλου - Φωτόπουλος
Κίτρινες: 20' Γκατσίνοβιτς, 86' Ρότα, 86' Φερνάντες, 90+3' Μάνταλος, 90+3' Τζαβέλλας / 24' Ετέμπο, 38' Ιτούρμπε, 86' Καμάτσο, 86' Νταμπό, 90+3' Χριστοδουλόπουλος
Κόκκινες: - / -
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (90+6' Μοχαμαντί), Σιμάνσκι, Ελίασον (60΄ Φερνάντες), Γιόνσον (76΄ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς (60΄ Πινέδα), Αραούχο (60΄ Τσούμπερ), Γκαρσία
Άρης (Απόστολος Τερζής): Κουέστα, Εμπακατά (82΄ Χριστοδουλόπουλος) Φαμπιάνο, Μπράμπετς Πίρσμαν, Ετέμπο (46΄ Ντουκουρέ), Νταμπό, Ιτούρμπε (61΄ Οντουμπάγιο), Νταρίντα, Πάλμα, Καμάτσο (82΄ Μαζικού)