Ένα από τα καλύτερα ματς της φετινής Basket League έγινε στο κλειστό της Περιβόλας στην Πάτρα, όπου ο -σαφώς καλύτερος- Ηρακλής νίκησε με 95-89 τον Απόλλωνα στη δεύτερη παράταση και σε συνδυασμό με την εντός έδρας ήττα του Ιωνικού από το Λαύριο (84-91) απέκτησε διαφορά ενός βαθμού από την ομάδα της Νίκαιας.

Για να οδηγηθεί ο αγώνας στη δεύτερη παράταση, χρειάστηκε να χάσει δύο φορές τη νίκη μέσα από τα χέρια του ο Ηρακλής. Οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν με διαφορά δέκα πόντων στο 35' (51-61) και αφού οι Πατρινοί αντεπιτέθηκαν, ο Έιμπραμς αστόχησε σε μία βολή στα 5'' πριν το τέλος, οι κυανόλευκοι δεν έκαναν φάουλ και στην εκπνοή ο Τσαλμπούρης με τρίποντο ισοφάρισε σε 67-67.

Ανάλογο ήταν και το φινάλε της πρώτης παράτασης, όταν αστόχησε σε βολή ο Σταμάτης και ο ΜακΛίν ισοφάρισε σε 80-80.

Ωστόσο, ο Ηρακλής στάθηκε ψύχραιμος στη δεύτερη παράταση και πήρε τη μεγάλη νίκη, αφού αυτήν τη φορά οι παίκτες του ήταν εύστοχοι από τη γραμμή των βολών.

Σημειωτέον, ότι η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχασε με τραυματισμό τον Ρότεν στο ξεκίνημα της πρώτης παράτασης.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 27-33, 49-53, 67-67, 80-80 (Α' παρ.), 89-95 (Β' παρ.)

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Τσαλμπούρης 28 (4), Δίπλαρος 6, ΜακΛίν 14, Ντέιβις 2, Μήτρου-Λονγκ 20, Μπόγρης 2, Τσιακμάς, Σίμονς 17 (2), ΜακΛάφλιν.

Ηρακλής (Μέξας): Γουντς 21 (4), Σταμάτης 5, Ρότεν 17, Γκάρετ 18, Έιμπραμς 21 (6), Σκορδίλης 6, Χένρι, Ντολεζάι 1, Παπαδάκης 6.