Αποδοτικότερος, στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ επικράτησε σήμερα, στο PAOK Sports Arena, για τη 12η αγωνιστική της Basket League, επί του Κολοσσού Ρόδου, με 86-80. Αποτέλεσμα που του έδωσε την 4η νίκη του στο πρωτάθλημα.

Τυχεροί όσοι βρέθηκαν στην Πυλαία. Είδαν ένα όμορφο παιχνίδι, με τον ΠΑΟΚ να ξεκινάει δυνατά και να κρατάει στο "μηδέν" για τα πρώτα λεπτά τον αντίπαλό του, τον Κολοσσό να αντιδρά από τη γραμμή του τρίποντου, τους γηπεδούχους να φεύγουν στο ημίχρονο με ασφαλή διαφορά, τους φιλοξενούμενους να περνάνε μπροστά στην 3η περίοδο  και, τελικά, το Δικέφαλο πιο παθιασμένο και νικητή στην 4η...

Ο «Δικέφαλος» υπείχε στη ρακέτα (39-33 τα ριμπάουντ) και χαρακτηρίστηκε από ομαδικό πνεύμα (19 ασίστ, 9 κλεψίματα), έχοντας κορυφαίους τους Μάρβιν Τζόουνς (20π., 13 ριμπ., 2 ασ.), Βλάντο Γιάνκοβιτς (15π., 6 ριμπ., 2 ασ., 2 κλ., 1 κοψ.), Ντιμίτρι Ρίβερς (14π., 6 ριμπ., 1 ασ., 3 κλ., 1 κοψ.).

Ξεχώρισαν για τον Κολοσσό οι Τζόρνταν Φλόιντ (20π.), Βαγγέλης Μαργαρίτης Μαργαρίτης (15π., 4 ριμπ., 2 ασ., 1κλ. 1 κοψ.).

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 44-39, 62-61, 86-80

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Πιτσίλκας, Κατραχούρας

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ (Αρης Λυκογιάννης): Ρίβερς 14 (2), Λι 2, Χριστοδούλου, Λοβ 4, Καμαριανός, ΝτιΛίο 3 (1), Μάντζαρης 6, Καμπερίδης 10 (3), Τζόουνς 20, Τολιόπουλος 12 (3), Γιάνκοβιτς 15 (1)

Κολοσσός Ρόδου (Ηλίας Καντζούρης): Ξανθόπουλος 2, Μίλερ 7 (1), Μομίροφ 6 (2), Γουίλιαμς 9 (3), Μαργαρίτης 15 (3), Μπιλλής 3 (1), Τιλί 9 (3), Φλόιντ 20 (2), Χατζηδάκης, Σλαφτσάκης 4, Ποτ 5 (1)