Με... σχετική άνεση, σε ένα παιχνίδι από το οποίο θα μας μείνουν τα ευτράπελα, ο Προμηθέας νίκησε σήμερα, στο Ιβανώφειο, για τη 12η αγωνιστική της Basket League, τον Ηρακλή, με 95-82.

Και ποια ήταν τα ευτράπελα; Κατ' αρχήν η αναμέτρηση άρχισε 10 λεπτά αργότερα από την αρχική ώρα που ήταν ορισμένο το τζάμπολ, λόγω μη παρουσίας γιατρού στο γήπεδο! Στη συνέχεια διεκόπη από τους διαιτητές (έφυγαν στα αποδυτήρια), στα 1’56’’ πριν ολοκληρωθεί το δεύτερο δεκάλεπτο, εξαιτίας έντασης που υπήρξε από την κερκίδα.

Το σκορ ήταν στο 33-42 για τους Πατρινούς, όταν στο τάιμ άουτ που κάλεσε ο Κώστας Μέξας για τον Ηρακλή, φίλαθλοι των κυανολεύκων έβρισαν εν χορώ τους διαιτητές, διαμαρτυρόμενοι για τα σφυρίγματά τους. Οι Κορομηλάς, Ζαχαρής, Μαλαμάς, έφυγαν για τα αποδυτήρια, οι παίκτες και το τεχνικό επιτελείο του Προμηθέα απομακρύνθηκαν από τον πάγκο τους και η διαιτητική τριάδα ζήτησε εκκένωση του γηπέδου, εντός 15 λεπτών. Πράγμα που έγινε, για να ξεκινήσει, πάλι, ο αγώνας, με τους Πατρινούς να είναι αποτελεσματικότεροι από τους Θεσσαλονικείς και να παίρνουν, τελικά, τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 41-44, 62-71, 82-95

Διαιτητές: Κορομηλάς, Ζαχαρής, Μαλαμάς

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ηρακλής (Κώστας Μέξας): Σταμάτης 11, Γκάρετ 18, Δημ. Αγραβάνης 11 (1), Ντολεζάι  5 (1), Ντάγκλας 22 (4), Γούλριτζ, Σκορδίλης 4, Φίλλιος, Πετανίδης, Παπαδάκης 11 (2)

Προμηθέας Πατρών (Ηλίας Ζούρος): Ρέι 11 (3), Γκραντ 15, Αγραβάνης 21 (2), Γκίκας 5 (1), Ρογκαβόπουλος 10 (2), Γκάντι 8 (2), Χαντ 8, Σίμπσον 8 (2), Αντριτς 9 (2), Βασιλείου, Μπαζίνας, Τανούλης