Με σκληρή ήττα μέσα στο PAOK Sports Arena, ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ mateco το φετινό πρωτάθλημα, καθώς το Λαύριο MEGABOLT επικράτησε με 73-89.

Το θερμό χειροκρότημα των φιλάθλων του ΠΑΟΚ μετά το τέλος του αγώνα, ήταν μία σημαντική επιβράβευση για όσα πέτυχε πέρσι η ομάδα, αλλά και ένα εμψυχωτικό μήνυμα πίστης για τη συνέχεια.

Ο ΠΑΟΚ mateco βρέθηκε από την αρχή του αγώνα πίσω στο σκορ και το Λαύριο MEGABOLT στη θέση του οδηγού. Με 3/3 βολές από τον DiLeo ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε 11-9 στο 4ο λεπτό κι αυτή ήταν η τελευταία φορά που βρέθηκε μπροστά στο σκορ η ομάδα τω γηπεδούχων . Οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα, προηγήθηκαν 14-23 (7’) και 20-30 στη λήξη του δεκαλέπτου, για να διατηρήσουν αυτό το προβάδισμα και στη συνέχεια. Ο τραυματισμός του Jermaine Love δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο την προσπάθεια του ΠΑΟΚ mateco καθώς ο αρχηγός της ομάδας, δεν μπόρεσε να βοηθήσει όσο θα μπορούσε και χρειαζόταν στο σημερινό παιχνίδι.

Χρειάστηκε να περάσουν περίπου έξι λεπτά για να πετύχει τους πρώτους πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ mateco και το Λαύριο αναπόφευκτα άνοιξε τη διαφορά (20-38). Η προσπάθεια επιστροφής για τον Δικέφαλο είχε κύριο εκφραστή τον Γιώργο Καμπερίδη, που με τρίποντο στην τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ mateco στο ημίχρονο, μείωσε στους 8 (36-44), αλλά στα 2,7 δευτερόλεπτα που απέμεναν ο Carter ευστόχησε από το κέντρο του γηπέδου (36-47).

Ο ΠΑΟΚ mateco έκανε σημαντική προσπάθεια να επανέλθει στο παιχνίδι, μείωσε μέχρι και στους 5 πόντους (50-55 στο 27’), αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 3-12 και προηγήθηκαν 53-67 στη λήξη της τρίτης περιόδου. Με τον Tyson Carter να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΟΚ mateco και τον Jerry Smith να ευστοχεί σε 4 τρίποντα, κάθε προσπάθεια επιστροφής στο παιχνίδι δεν είχε αποτέλεσμα και αναπόφευκτα ήρθε η νίκη για τους φιλοξενούμενους.

Διαιτητές: Τσαρούχα, Πιτσίλκας, Ζαχαρής

Τα δεκάλεπτα: 20-30, 36-47, 53-67, 73-89

ΠΑΟΚ mateco: 3. Love 10 (1), Griffin 17 (2), Μ. Καμπερίδης, DiLeo 8 (1), Γ.Καμπερίδης 10 (1), Carter, Jones 14, Τολιόπουλος, Γιάνκοβιτς 6 (1), Ogbeide 5.

Λαύριο MEGABOLT: Lewis, Carter 28 (2), Νικολαΐδης, Smith 22 (4), Μουράτος 14 (3), Aminu 4, Κακλαμανάκης 2, Περσίδης 4, Goins 7 (1), Γερομιχαλός 8 (2), Βουλγαρόπουλος.