Με το... "καυτό" χέρι του Ελστον Τέρνερ στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ υπέταξε απόψε , στο Αλεξάνδρειο, για τη 18η αγωνιστική της Α1 Ανδρών/Basket League, τον Άρη με 77-71. Αποτέλεσμα που του έδωσε την 9η νίκη του στο πρωτάθλημα.

Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε το παιχνίδι με 17 πόντους , οι 13 από τους οποίους ήταν στο τέταρτο  δεκάλεπτο. Ξεχώρισε, επίσης, αμυντικά και επιθετικά για τον "Δικέφαλο" ο Τζος Κάρτερ (13π.). Καταλυτική, ακόμη, στο ματς ήταν η υπεροχή των "ασπρόμαυρων" στη ρακέτα (39-29 τα ριμπάουντ). Πρώτος σκόρερ για τον Αρη ήταν ο Δημήτρης Φλιώνης (13π.).

Ο Δικέφαλος ήταν σαρωτικός στην α περίοδο και πολύ καλύτερος στην τελευταία. Ο Άρης ανέκαμψε στην δεύτερη περίοδο, όμως έχασε την ευκαιρία να πάρει διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου και η διαφορά των 10 πόντων του γ μέρους, λόγω και της φθοράς του σε φάουλ,  δεν ήταν αρκετή.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 37-37, 61-51, 71-77.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Πουρσανίδης Γ., Συμεωνίδης

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Άρης (Σάββας Καμπερίδης): Σταμάτης 4, Σλαφτσάκης 2, Φλιώνης 13, Μιλόσεβιτς 6, Χαριτόπουλος,  Κουζέλογλου 4, Τσάλμερς 11 (1), Ντραγκίτσεβιτς 11, Λιτλ 11 (2), Ντεκόζι 9 (1)

ΠΑΟΚ (Αρης Λυκογιάννης): Μπιτς 6, Κονάτε 1, Λοβ 8, Γκρίφιν 8, Μαργαρίτης 6 (1), Κακλαμανάκης 10,  Καμπερίδης 8 (2), Κάρτερ 13 (3), Τέρνερ 17 (1)