Ο Κολοσσός H Hotels πέτυχε την πέμπτη νίκη του στην Ρόδο και συνολικά έκτη στην Stoiximan Basket League της φετινής σεζόν με εμφατικό τρόπο επί του Ηρακλή (84-61). Οι «θαλασσί» έλεγξαν την αναμέτρηση από την άμυνα τους, που ανάγκασε τους φιλοξενούμενους να κάνουν 20 λάθη.

Ο Ηρακλής άρχισε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε στο 8’ με 16-9 με τρίποντο του Ουίλι Χάτσερ. Οι «θαλασσί» απάντησαν με τρία σερί καλάθια του Καντέρ (16-15) στο 11’ και με οκτώ πόντους με δύο τρίποντα του Άντριτς, προσπέρασαν με 27-20 στο 15’.

Με πρωταγωνιστή τον Χάνλαν, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο καλάθι (28-26) δύο λεπτά αργότερα, αλλά ο Κολοσσός H Hotels τελείωσε το πρώτο ημίχρονο στο +5 (33-28) με τρεις πόντους του Άρτις και νέο καλάθι του Καντέρ.

Στα πρώτα τρία λεπτά του δεύτερου μέρους, ο Ηρακλής μείωσε στους τρεις (39-36), όμως, οι γηπεδούχοι στην συνέχεια... πάτησαν γκάζι.

Η άμυνα, επίσης, τους έδωσε πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση, στην οποία είχαν 11/21 τρίποντα και 17/22 βολές έναντι 12/24 του Ηρακλή.

Ο Κολοσσός H Hotels κυριάρχησε ακόμη κοντά στο καλάθι με τον Κερέμ Καντέρ να σκοράρει 23 πόντους με 6/9 δίποντα και 3/3 τρίποντα και να μαζεύει 11 ριμπάουντ.Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν την σημαντική διαφορά που πήραν στο ματς στο δεύτερο και στο τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 47-25. Τον Καντέρ ακολούθησαν σε απόδοση ο Μιχάιλο Άντριτς, ο οποίος σκόραρε 18 πόντους με 4/4 τρίποντα, ο Ντομινίκ Άρτις, που πέτυχε14 πόντους και μοίρασε 10 ασίστ και ο Θοδωρής Ζάρας, ο οποίος είχε 13 πόντους με 3/6 τρίποντα και 4 ασίστ.

Από τους ηττημένους προσπάθησαν περισσότερο ο Βασίλης Καββαδάς που πέτυχε 13 πόντους και πήρε 8 ριμπάουντ και ο Ολιβιέ Χάνλαν, ο οποίος σκόραρε 14 πόντους και έδωσε 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 33-28, 60-41, 84-61.

Διαιτητές: Σχινάς, Καλδίρης, Θεονάς

Οι συνθέσεις:

Κολοσσός(Καντζούρης): Άρτις 14, Άντριτς 18 (4), Μπιλλής, Ζάρας 13 (3), Σπάισερ 6, Ξανθόπουλος 2, Λιάπης 7 (1), Αρσενόπουλος, Καντέρ 23 (3), Γκόινς 1.

Ηρακλής (Καλύβας): Ενετσιόνια 3 (1), Σαγκς 8 (2), Καββαδάς 13, Μπόουλιν 5, Χάνλαν 14 (2), Ίμπανκς 1, Σχίζας 3 (1), Γεωργαλάς, Τσαϊρέλης 3, Βεργίνης 3 (1), Γκιουζέλης, Χάτσερ 8 (1).