Ένα καθοριστικό σερί από πλευράς Περιστερίου, στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τέταρτης περιόδου, έκρινε τη «μάχη» με τον ΠΑΟΚ, με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 7ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών.

Οι «κυανοκίτρινοι» επιβλήθηκαν με 80-75 του ΠΑΟΚ στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», «βυθίζοντας» ακόμη περισσότερο τους Θεσσαλονικείς (2-5). Η ομάδα του Ηλία Ζούρου είναι πλέον μόνη στη δεύτερη θέση της κατάταξης, καθώς με ρεκόρ 6-1 έδωσε τέλος στη «συγκατοίκηση» με τον Προμηθέα (5-2).

Το Περιστέρι ακολούθησε πιστά το πλάνο του σε άμυνα και επίθεση από το πρώτο τζάμπολ, ξεφεύγοντας με το... καλημέρα στο σκορ και δίνοντας τη... χαριστική βολή στο τελευταίο δεκάλεπτο. Συγκεκριμένα, στον... επίλογο της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 16-0, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 34΄, εκτοξεύοντας τη διαφορά σε μη αναστρέψιμα επίπεδα (+24, 73-49)...

Ο ΠΑΟΚ, πάντως, έβγαλε αντίδραση, εκμεταλλευόμενος την αμυντική χαλάρωση των γηπεδούχων, απάντησε με επιμέρους σκορ 7-26, αλλά ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος του...

Πρώτοι σκόρερ των νικητών οι Μόουζες Κίνγκλεϊ (15π.) και Σκούτσι Σμιθ (15π.), ενώ από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Τζεκουάν Λιούις με 13 πόντους και 9 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 42-31, 57-49, 80-75.

Περιστέρι (Ζούρος): Σμιθ 15 (4/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Μπλέικ 6 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μορέιρα 6, Βασιλόπουλος 8 (1), Γκρέι 3 (0/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Ξανθόπουλος 5 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Σκορδίλης 6, Αγραβάνης, Σαλούστρος 7 (1), Γόντικας 2 (6 ριμπάουντ), Χάτσερ 7 (1/4 τρίποντα), Μόουζες 15 (6/11 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/5 βολές)

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Λιούις 13 (2 τρίποντα, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα), Σμιθ 13 (3/8 τρίποντα), Σχίζας, Μαργαρίτης 9 (1/4 τρίποντα), Σαρικόπουλος 8 (8 ριμπάουντ), Τσόχλας 8, Χατζηνικόλας, Μπεστ 4 (0/3 τρίποντα, 6 ρμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίγκινς 11 (5/14 δίποντα, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ), Εγκεκέζε, Νόουλς 9 (4 ριμπάουντ).