«Πατώντας»... γκάζι στη δεύτερη περίοδο, με εντυπωσιακά ποσοστά ευστοχίας ( έφυγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 73% στα δίποντα, 57% στα τρίποντα, 14 ασίστ), ο Παναθηναϊκός κέρδισε εύκολα τον μαχητικό ΠΑΟΚ στο Παλατάκι με 104-88.

Εκνεύρισαν τους «ασπρόμαυρους» στον πάγκο και την κερκίδα, υπερβολικά διαιτητικά σφυρίγματα υπέρ των «πράσινων», τρία περίπου λεπτά πριν τελειώσει το δεύτερο δεκάλεπτο, σε σημείο που ο Παναθηναϊκός είχε ήδη «ανοίξει» τη διαφορά στο σκορ από τον «Δικέφαλο». Ήταν σαφώς καλύτερος ο Παναθηναϊκός και, φυσικά, δε χρειαζόταν τέτοιο σπρώξιμο από τις γκρίζες σκιές...
Κορυφαίος για τους νικητές, οι οποίοι ολοκλήρωσαν το ματς με 17/29 τρίποντα, 34 ριμπάουντ, 30 ασίστ, 7 κλεψίματα και 7 κοψίματα, ήταν ο Τζίμερ Φριντέτ (23π., με 6/7 τρίποντα, 7 ασίστ). Ξεχώρισαν για τον ΠΑΟΚ οι Ααρον Μπεστ (26π. με 5/6 τρίποντα), Αμάνζε Εγκεκέζε (20π., με 6/9 τρίποντα).
Τα δεκάλεπτα: 22-26, 38-56, 59-85, 88-104.