Δεν τα κατάφερε η εθνική Ελλάδος καθώς νίκησε την Τσεχία, όχι όμως με τη διαφορά που χρειαζόταν. Έτσι αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Μουντομπάσκετ της Κίνας.
Η Εθνική ξεκίνησε δυνατά και έφτασε μέχρι και τους 9 πόντους διαφορά κάποια στιγμή στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως η Τσεχία ροκάνισε σιγά σιγά τη διαφορά και πέρασε μπροστά.
Η Ελλάδα δεν το έβαλε κάτω, επέστρεψε στα μισά του 3ου δεκαλέπτου και έφτασε τη διαφορά στους 12 πόντους στην 4η περίοδο.
Στο τέλος όμως χαμογέλασαν οι Τσέχοι. Εκμεταλλεύθηκαν το 5ο φάουλ που χρέωσαν οι διαιτητές στον Γιάννη Αντετοκούνμπο και την απόλυτη ευστοχία τους στις βολές και πέτυχαν τη διαχειρίσιμη ήττα με 84-77.
Η Εθνική μας πλήρωσε μεταξαύ άλλων την ήττα της από τη Βραζιλία αλλά και κάποιες λάθος επιλογές της και αποχαιρετά τα παρκέ της Κίνας.
Τα δεκάλεπτα: 12-18, 33-32, 49-57, 77-84

Πηγή: Συγκλονιστική η Ελλάδα, νίκησε την Τσεχία αλλά έχασε την πρόκριση στο τσακ https://hellasjournal.com/2019/09/sygklonistiki-i-ellada-nikise-tin-tsechia-alla-echase-tin-prokrisi-sto-tsak/