Με νίκη συνέχισε ο Δικέφαλος, επικρατώντας με 3-0 της Α.Ε. Κομοτηνής, στην 13η αγωνιστική της Volley league 2018-19. Το σύνολο του Ψάρρα  είχε την ευκαιρία να αγωνιστεί για πρώτη φορά στην έδρα του, μέσα στο 2019, και με τη νίκη αυτή έφτασε τους 26 πόντους, παραμένοντας στην δεύτερη θέση της σχετικής βαθμολογίας.
Πριν την έναρξη του παιχνιδιού, έγινε η βράβευση του Ολλανδού ακραίου των Κυπελλούχων Ελλάδος, Νιλς Κλαπβάικ, ο οποίος αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης της 12ης αγωνιστικής, στην πρώτη κιόλας εμφάνιση με τον Δικέφαλο στο στήθος. Την απονομή του βραβείου έκανε ο Ιβάν "Λα Μπόμπα" Μάρκεζ.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο τεχνικός των ασπρόμαυρων ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Όκολιτς, Τερζή, Μουαγκουτούτια, Τακουρίδη, Κλαπβάικ, Σαφράνοβιτς και στη θέση του λίμπερο τον Εφραιμίδη.

Το πρώτο σετ βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 8-3 έπειτα από καρφί του Σαφράνοβιτς και διατηρώντας την υπεροχή, διαμόρφωσαν το 16-10 με καρφί του Όκολιτς. Παίζοντας σοβαρά και με ουσία, η διαφορά έφτασε τους 8 πόντους 18-10 ενώ Μουακουτουτία και Κλαπβάικ ανέβασαν το σκορ στο 22-11. Με φιλέ του Δαλακούρα ο ΠΑΟΚ κέρδισε το σετ με 25-14.

Στο δεύτερο σετ της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 8-5, όμως η Κομοτηνή κατάφερε να ισοφαρίσει αρχικά σε 8-8 και μετέπειτα σε 11-11. Με τρείς συνεχόμενους πόντους από τον Κλαπβάικ, διαμορφώθηκε το 16-11, ενώ ο Καπετανίδης με πάιπ και ο Μουαγκατουτία με καρφί έκαναν το 21-13. Ο Δικέφαλος επικράτησε και σε αυτό το σετ με 25-18.

Το τρίτο σετ βρήκε τις δυο ομάδες μαζί στο σκορ μέχρι το 4-4, όπου ο ΠΑΟΚ κατάφερε να περάσει μπροστά με 9-5 και 13-8. Οι ασπρόμαυροι διατήρησαν τη διαφορά και μην αφήνοντας τους φιλοξενούμενους να αντιδράσουν, κέρδισαν το παιχνίδι επικρατώντας στο τρίτο σετ με 25-14.

Τα σετ: 3-0 (25-14, 25-14, 25-14)