Ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του League cup "Νίκος Σαμαράς" 2018-19, καθώς ηττήθηκε στον ημιτελικό από τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ.Οι ασπρόμαυροι, αν και προηγήθηκαν, κατακτώντας το πρώτο σετ του αγώνα, δεν μπόρεσαν να πάρουν την πρόκριση στον τελικού του θεσμού, καθώς γνώρισαν την ήττα από την ομάδα του Ολυμπιακού στο κλειστό γυμναστήριο "Μελίνα Μερκούρη" στου Ρέντη.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Όκολιτς, Φιλίποφ, Χιμένεθ, Τζούριτς, Τακουρίδη, Σαφράνοβιτς και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον Δικέφαλο να μπαίνει δυνατά και να παίρνει ένα σημαντικό προβάδισμα πέντε πόντων (3-8), όμως τον Ολυμπιακό να μειώνει στον πόντο (9-10) και τον Σέρτζιου Στάνκου να καλεί το πρώτο του τάιμ άουτ. Οι ασπρόμαυροι, όχι μόνο άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων, αλλά αύξησαν τη διαφορά, αρχικά στους τρεις (15-18) και στη συνεχεία στους πέντε (16-21), αναγκάζοντας, αυτή τη φορά, τον Φερνάντο Μουνιόθ να πάρει τάιμ άουτ. Οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν σε 23-23, όμως ο ΠΑΟΚ έφτασε πρώτος στους 25 πόντους (23-25) κάνοντας το 0-1.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 10-10, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει αρχικά με δύο (12-10) και στη συνέχεια με τέσσερις πόντους (15-11), γεγονός που ανάγκασε τον τεχνικό των Κυπελλούχων Ελλάδος να καλέσει τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι πήραν ένα προβάδισμα επτά πόντων (21-14), όμως οι ασπρόμαυροι μείωσαν στους τρεις (22-19). Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που κατέκτησε το δεύτερο σετ (25-19), ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο Δικέφαλος δεν ξεκίνησε καλά στο τρίτο σετ του αγώνα, και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-6, ενώ ανάλογη ήταν και η εικόνα στη συνέχεια του σετ. Οι ασπρόμαυροι προσπάθησαν να πλησιάσουν τους γηπεδούχους, μειώνοντας στους τρεις πόντους (18-15), όμως δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ, χάνοντας έτσι το τρίτο σετ με 25-17.

Το τέταρτο σετ βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται στο σκορ με 7-2 και τον Δικέφαλο να μην μπορεί να βρει ρυθμό και αντίδραση σε κανένα σημείο του σετ (25-21), γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 σετ και μένοντας εκτός τελικού.

Διαιτητές: Βουδούρης, Ονόπας

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-19, 25-17, 25-21) σε 106'.