Στη ρεβάνς του 3-2 πριν μία εβδομάδα στο Παλατάκι, ο Δικέφαλος αντιμετώπισε την BBSK Istanbul στην Κωνσταντινούπολη, παίρνοντας τη νίκη στο... «χρυσό σετ» και ταυτόχρονα την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.
Ο ΠΑΟΚ, τιμώντας την πόλη των ιδρυτών του, από την οποία έλκει την καταγωγή του, πέτυχε περήφανη πρόκριση, αποδεικνύοντας ότι η dream team του ελληνικού βόλεϊ έχει πολλά να μας προσφέρει και φέτος.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά με το Δικέφαλο να διατηρεί το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, 3-4 και 7-8. Οι ''ασπρόμαυροι'' άνοιξαν το σκορ και πέτυχαν μία διαφορά των τεσσάρων πόντων, 12-16 και, μολονότι, οι αντίπαλοι με ένα σερί κατάφεραν να ισοφαρίσουν, 18-18, οι Χιμένεθ και Μάρκεζ δεν τους άφησαν περιθώρια αντίδρασης, με το σετ να καταλήγει στον ΠΑΟΚ με τελικό σκορ 21-25.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος μπήκε ''μουδιασμένα'' και μολονότι βρισκόταν πίσω στο σκορ, με ένα σερί τριών πόντων ισοφάρισε σε 9-9 και προηγήθηκε 9-10. Οι δύο ομάδες πήγαιναν ''χέρι-χέρι'' καθ' όλη τη διάρκεια του σετ, στο τέλος του οποίου ο αντίπαλος εκμεταλλευόμενος κάποια λάθη του Δικεφάλου κατάφερε να κάνει το 1-1 σετ, με σκορ 25-22.

Στο τρίτο σετ, οι παίκτες του Σέρτζιου Στάνκου μπήκαν αποφασισμένοι, σημειώνοντας μία διαφορά τριών πόντων, 3-6. Ο Δικέφαλος διατήρησε το προβάδισμα, ενώ με ένα σερί, ''άνοιξε'' τη διαφορά στους 6 πόντους, 13-19. Παρ' ότι οι αντίπαλοι προσπάθησαν να πλησιάσουν, 18-21, ο ΠΑΟΚ ξαναξέφυγε στο σκορ, 20-24 και ευτύχησε να κατακτήσει το σετ με τελικό σκορ, 21-25, πετυχαίνοντας το 1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ, οι ''ασπρόμαυροι'' πήγαν στο πρώτο τάιμ άουτ, προηγούμενοι 5-8 και διατήρησαν το προβάδισμα, μέχρι τη στιγμή που ο αντίπαλος πλησίασε, ισοφάρισε, 11-11 και πέρασε μπροστά στο σκορ. Ο Δικέφαλος, βασιζόμενος στην καλή του υποδοχή και στις επιθετικές του λύσεις, μείωσε από 16-13 σε 16-15, ωστόσο δεν κατάφερε να προηγηθεί, δίνοντας το δικαίωμα στον αντίπαλο να κάνει το 2-2 στα σετ, κατακτώντας το με 25-22 σκορ.

Στο τάι μπρέικ, ο Δικέφαλος πήγε στο πρώτο τάιμ άουτ, ευρισκόμενος πίσω στο σκορ, 8-3 και επέστρεψε με στόχο την ανατροπή, την οποία τελικά δεν πέτυχε, αφού παρά τη σκληρή του αντίσταση, το σετ έληξε 15-12, με τον αγώνα να κρίνεται στο... «χρυσό» σετ.

Στο «χρυσό σετ», ο Δικέφαλος πήγε στο πρώτο τάιμ άουτ, προηγούμενος με 2-4, ανοίγοντας τη διαφορά στη συνέχεια στους τρεις πόντους, 2-5. Οι ''ασπρόμαυροι'' διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ, καθ' όλη τη διάρκεια του σετ, νικώντας τελικά την Istanbul BBSK με σκορ 13-15 και κατακτώντας την πρόκριση στον επόμενο γύρο του κορυφαίου ευρωπαϊκού θεσμού.

Αναλυτικά τα σετ: 21-25, 25-22, 21-25, 25-22, 15-12, 13-15