Ο Πρωταθλητής ΠΑΟΚ, έκανε το 2-0 στη σειρά των αγώνων της ημιτελικής φάσης των play off του πρωταθλήματος Volley League , κερδίζοντας εύκολα τον Φοίνικα Σύρου με 3-0 σετ, σε μια όμορφη ατμόσφαιρα με περισσότερους από 1000 φιλάθλους στο Παλατάκι.
Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν παράλληλα μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ωστόσο, οι παίκτες του Ντανιέλε Ρίτσι ήταν αυτοί που έφτασαν πρώτοι σε αυτό με 8-7, ενώ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό μέχρι και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, όταν και προηγούνταν με 16-13. Χωρίς να χαλαρώσουν, οι ασπρόμαυροι πήραν το πρώτο σετ με 25-18.
Στο δεύτερο σετ ο εξαιρετικός Γιάννης Τακουρίδης πήρε τους πρώτους τέσσερις πόντους, αναγκάζοντας τον κ.Kaczmarczyk να καλέσει τάιμ άουτ, με το σκορ στο 4-1. Αυτό δεν χάλασε τον ρυθμό του Δικεφάλου που έφτασε προηγούμενος, τόσο στο πρώτο (8-2), όσο και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-8). Ο ΠΑΟΚ δεν αντιμετώπισε καμία πίεση από τον Φοίνικα και πήρε και το δεύτερο σετ με 25-14.

Το τρίτο σετ βρήκε ξανά τον Δικέφαλο του Βορρά να προηγείται στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-7), ενώ και πάλι με ένα πόντο διαφορά από την ομάδα της Σύρου, έφτασε και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15). Οι ασπρόμαυροι κατέκτησαν με ιδιαίτερη ευκολία και το τρίτο σετ με 25-19, κάνοντας το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών στους αγώνες Play Off του πρωταθλήματος.

Στην έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του πρώην διεθνή διαιτητή, Χρήστου Λαδά.

Διαιτητές: Παπαδογούλας – Βασιλειάδης