Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 3-0 (25-22, 25-17, 25-18) σετ από την Φριντρισχάφεν για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ και τα περιθώρια πλέον για πρόκριση στενεύουν επικίνδυνα. Ο "Δικέφαλος¨" έμεινε στους 2 βαθμούς ενώ οι Γερμανοί πήγαν στους 11. Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της γηπεδούχου σε κανένα σημείο του ματς, καθώς και στα τρία σετ οι Γερμανοί ήταν καλύτεροι και η νίκη τους είναι πέρα για πέρα δίκαιη. Παρά την συγκλονιστική παρουσία του κόσμου του ΠΑΟΚ, η ομάδα δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να απειλήσει και μοιραία υποτάχθηκε στην ανωτερότητα της Φριντρισχάφεν.
Ούτε κριτική μπορεί να γίνει, ούτε αγωνιστική ανάλυση, μια που η διαφορά κλάσης έπαιξε ρόλο. Για να εχει ελπίδες πρόκρισης ο ΠΑΟΚ θα πρέπει να κερδίσει τα δυο τελευταία εντός παιχνίδια στο Παλατάκι, και να περιμένει και συνδυασμό αποτελεσμάτων. Αν πρέπει να μιλήσουμε για διακριθέντες θα σταθούμε στον Ουσίκοφ στα δυο πρώτα σέτ και σε Πελεκούδα στο τρίτο σέτ. Δεν αγωνίστηκε ο Μαρτίνεθ Γκιόν, ο οποίος δεν είχε κάποιο πρόβλημα.