Ήττα για τον Δικέφαλο με 3-2 από την φινλανδική Fordstore Levoranta SASTAMALA στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του CEV Champions League Ανδρών 2017-18.

Οι πρωταθλητές Ελλάδος ξεκίνησαν με ΓκόμεζΤακουρίδηΠελεκούδαΒαλκίερςΣαφράνοβιτςΜαρτίνεθ και στη θέση του λίμπερο τον Κωνσταντινίδη..
Ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 0-2 όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν γρήγορα, με ένα σερί 3 πόντων, να περάσουν μπροστά. Οι δυο ομάδες βρίσκονταν μαζί στο σκορ μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, όπου οι Φινλανδοί έφτασαν προηγούμενοι με 8-7, έπειτα από το χαμένο σερβίς του Παναγιώτη Πελεκούδα. Ο Σιβούλα και η άουτ επίθεση από τον Σαφράνοβιτς έδωσαν μια διαφορά δυο πόντων στην Σασταμάλα όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει (10-10). Το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε και πάλι τους παίκτες της Σασταμάλα να προηγούνται με 16-13, έπειτα από δυο μπλοκ πάνω στον Γκόμεζ και άσο από τον Σιβούλα.  Ο Ντανιέλε Ρίτσι πέρασε στο παιχνίδι τον Σακόγλου αντί του Γκόμεζ και τον Τερζή αντί του Βαλκίερς, όμως και πάλι οι ασπρόμαυροι δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό, αναγκάζοντας τον προπονητή του Δικεφάλου να καλέσει το τάιμ άουτ στο 19-14 και στο 23-17, σε μια προσπάθεια να γυρίσει το σετ, το οποίο κέρδισε η Σασταμάλα με 25-19 κάνοντας το 1-0.
Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 2-5, μετά από δυο πόντους του Παναγιώτη Πελεκούδα και την άουτ επίθεση των γηπεδούχων. Οι Φινλανδοί ήταν αυτοί που και πάλι κατάφεραν να φτάσουν πρώτοι στο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-7, και να περάσουν μπροστά με 14-11, αναγκάζοντας τον τεχνικό των Πρωταθλητών Ελλάδος να καλέσει τάιμ άουτ, κάτι που έγινε και μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-13) όταν η άουτ επίθεση του Τακουρίδη και το μπλοκ του Κουνάρι διαμόρφωσαν το 19-14. Η αντίδραση των ασπρόμαυρων ήταν άμεση, καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν σε 19-19 με σημαντικούς πόντους από τους Τακουρίδη, Σακόγλου και Σαφράνοβιτς. Οι δυο ομάδες βάδισαν μαζί μέχρι το 27-27, εκεί όπου ο Δικέφαλος με τον εκπληκτικό Τακουρίδη και τον άσο από τον Θάνο Τερζή κατάφερε να κερδίσει το σετ ισοφαρίζοντας παράλληλα σε 1-1.
Στο τρίτο σετ του αγώνα, το σκόρ στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ήταν 8-7 για τους γηπεδούχους. Με λύσεις από τους Σακόγλου, Παντακίδη, Σαφράνοβιτς και Μαρτίνεθ ο ΠΑΟΚ έφτασε πρώτος στο δευτερο τεχνικό τάιμ άουτ του σετ προηγούμενος με 13-16. Οι ομάδα της Σασταμάλα αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 19-19 αναγκάζοντας τον τεχνικό των Πρωταθλητών Ελλάδος να καλέσει τάιμ αουτ. Με τις δυο ομάδες να βρίσκονται μαζί στο σκορ μέχρι το 23-23, όπου ο Δικέφαλος προηγήθηκε με πόντο από τον Σαφράνοβιτς, αναγκάζοντας αυτή τη φορά τον προπονητή των Φιλανδών, κ. Σάμι Κουρτίλανα πάρει τάιμ άουτ. Το μπλοκ του Έσκο πάνω στον Σαφράνοβιτς και το άουτ καρφί του Μαρτίνεθ έφεραν το ματς στο 25-25.  Ο ΠΑΟΚ, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, κέρδισε το σετ με  33-35 κάνοντας το 1-2.
Το τέταρτο σετ βρήκε τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 5-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ. Ο Δικέφαλος παρόλο που ισοφάρισε σε 24-24 δεν κατάφερε να κερδίσει το σετ, το οποίο κέρδισαν οι Φινλανδοί με 25-23, οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.
Το πέμπτο σετ του αγώνα ξεκίνησε με τους Φινλανδους να μπαίνουν πιο δυνατά και να προηγούνται 8-4. Οι παίκτες του Ντανιέλε Ρίτσι, παρόλο που προσπάθησαν να γυρίσουν το παιχνίδι, μειώνοντας στους 2 πόντους, ηττήθηκαν με 15-11 κάνοντας έτσι το 3-2 για την ομάδα της Σασταμάλα.
Διακύμανση:1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-15, 25-19
2ο σετ: 8-7, 16-13, 21-20, 27-29
3ο σετ: 8-7, 13-16, 20-21, 33-35
4ο σετ: 5-8, 16-15, 21-19, 25-23
5ο σετ: 5-3, 10-5, 12-9, 15-11
*Οι πόντοι της Σασταμάλα προήλθαν από 9 άσσους, 67 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 70 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 3-2 (25-19, 27-29, 33-35, 25-23, 15-11) σε 158′
ΣΑΣΤΑΜΑΛΑ (Κουρτίλα): Σίβουλα 28 (23/44 επ., 5 άσσοι), Κάρμοντι 12 (9/15 επ., 3 μπλοκ), Καούρτο 13 (10/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σάντμπεργκ 13 (10/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 5% άριστες), Έσκο 6 (3/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κούναρι 15 (12/32 επ., 3 μπλοκ, 60% υπ. – 15% άριστες) / Ρίνγκσεϊς (λ, 79% υπ. – 31% άριστες), Σίκονεν.
ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Γκόμεζ 2 (2/8 επ.), Τακουρίδης 9 (4/11 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (7/9 επ.), Βάλκιερς 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 19 (14/28 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ. – 14% άριστες), Γκιόν 31 (26/38 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 50% υπ. – 8% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 44% υπ. – 10% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ, 75% υπ. – 0% άριστες), Παντακίδης 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Τερζής 1 (άσσος), Σακόγλου 13 (10/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ).