Περισσότερο εύκολα από ότι πίστευε και ο ίδιος , ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι κόντρα στον Δούκα ( 28-21) ο οποίος παραδόθηκε στην ανωτερότητα της ομάδας του Σειρεκίδη.
Με την αμέριστη συμπαράσταση των οπαδών του ο ΠΑΟΚ δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο του αγώνα να κοιτάξει στα μάτια τους ασπρόμαυρους οι οποίοι έδειξαν ότι και φέτος πάνε για μεγάλα πράγματα.

Eιναι χαρακτηριστικό πώς από το ξεκίνημα του αγώνα ο ΠΑΟΚ ειχε σταθερό προβάδισμα τριών και τεσσάρων τερμάτων και το ημίχρονο έκλεισε στο 16-12. Στο β' ημίχρονο ο γηπεδούχος ανέβασε και άλλο την απόδοση και ανέβασε την διαφορά και στα 6 γκόλ ( 22-16). Επιθετικά η ομάδα του Σειρεκίδη είχε μεγάλο πλουραλισμό ενώ ταυτόχρονα μπλόκαρε το Δούκα, κρατώντας τον χαμηλά στο σκορ. Να σημειώσουμε πώς σπουδαία εμφάνιση κάτω από τα γκολπόστ πραγματοποίησε ο Κώστας Κοτανίδης.

Ο Δικέφαλος διατήρησε το αήττητο στο φετινό πρωτάθλημα σε μία πολύ δύσκολη αναμέτρηση απέναντι σε έναν ικανότατο αντίπαλο που μετρούσε μόνο νίκες έως τώρα. Με την νίκη του αυτή ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με τη μοναδική του απώλεια να είναι η ισοπαλία απέναντι στον Ολυμπιακό. Εκπληκτική η παρουσία του κόσμου του ΠΑΟΚ, που δεν σταμάτησε λεπτό.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-4, 7-5, 10-8, 12-11, 16-12 (ημχ.), 17-13, 19-14, 20-15, 21-16, 25-19, 28-21

ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 1, Παλάσκας 8, Γουργούμης, Τσίλης, Καραγκιοζόπουλος, Νικολαϊδης 2, Κοκώνης 5, Αποστόλου, Πετρίδης 6, Οικονόμου, Καλόμοιρος 3, Μαστορογιάννης, Πέγιοβιτς 1, Κυπραίος 1, Βεσελίνοβις 1, Κοτανίδης.

ΑΣΕΔ (Κώστας Μπούνας): Μωραϊτης 4, Τόμπρος, Παπαπούλιος 3, Γκέρτσος 2, Νομικός, Μπραουδάκης, Μίτροβιτς, Μπάρμπας, Ντούνης 1, Μπάγιος, Ζιβούλοβιτς 1, Νταρσουλάντ 2, Αραπακόπουλος, Κολλύρης, Κεδέρης 8.

Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 3/5-1/4