Ο Ολυμπιακός ουσιαστικά εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο μετά τη νίκη στη Θεσσαλονίκη επί του Άρη με 74-70, στη συνάντηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 24η αγωνιστική στην Α1 Ανδρών.

Για να συμβεί αυτό και μαθηματικά, η πειραϊκή ομάδα θα πρέπει να νικήσει τον Απόλλωνα Πατρών εκτός έδρας και το Ρέθυμνο στο ΣΕΦ, κάτι που αναμένεται να συμβεί εύκολα, ενώ ο Άρης για να διασφαλίσει την τρίτη θέση χρειάζεται μια νίκη είτε απέναντι στο Ρέθυμνο (εκτός) είτε με αντίπαλο τον Κολοσσό Ρόδου στη Θεσσαλονίκη.

Το ματς ήταν ανταγωνιστικό μέχρι τέλους, άρα ντέρμπι όπως και προβλεπόταν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 62-58 στο 36ο λεπτό αλλά στη συνέχεια μίλησε ο νόμος της «κόκκινης» άμυνας, που τους εγκλώβισε επιθετικά, τους οδήγησε σε πολλά λάθη και έδωσε τη νίκη στους «ερυθρόλευκους».

Τα δεκάλεπτα: 10-12, 28-34, 52-53, 70-74,

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 3, Τσούπκοβιτς, Φλιώνης, Ουάιτ 17, Ουότερς 9, Ζάρας 8, Χάγκινς 11, Κοέν, Μούρτος 6, Σίμτσακ, ΜακΝιλ 16.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ, Χάντερ, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 17(11), Στρόμπερι 4, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 13(9 ριμπ.), Αγραβάνης, Μάντζαρης 3, Ουόρικ 10, Χάκετ 9, Παπανικολάου 12.