Όλα τα βλέμματα πέφτουν, σήμερα, στις 9 το βράδυ, στο στούντιο 3 του ραδιομεγάρου της ΕΡΤ, στην Αγία Παρασκευή Αττικής. Εκεί θα δοθεί η τηλεμαχία Τσίπρα – Μεϊμαράκη…
Οι εκπρόσωποι των δύο κομμάτων συμφώνησαν σε αλλαγές στη διαδικασία, με την ελπίδα η τηλεμαχία να αποκτήσει ζωντάνια και να αποφευχθεί η επανάληψη της προηγούμενης τηλεμαχίας που κατά γενική ομολογία έγινε μόνο γιατί έπρεπε να γίνει.
Το σκηνικό παραμένει ίδιο, αλλά αντί για επτά θέσεις, θα υπάρχουν δυο πόντιουμ: Ένα για τον κ. Τσίπρα και ένα για τον κ. Μεϊμαράκη. Οι δυο πολιτικοί αρχηγοί θα απαντήσουν στις ερωτήσεις των έξι δημοσιογράφων σε δύο θεματικές ενότητες -εσωτερική πολιτική και εξωτερική πολιτική- έχοντας τη δυνατότητα να κάνουν τρία σχόλια σε ισάριθμες απαντήσεις του άλλου, δείχνοντας «κόκκινη κάρτα».
Επίσης ο κάθε πολιτικός αρχηγός θα έχει το δικαίωμα να κάνει μια ερώτηση στον άλλο πολιτικό αρχηγό και θα δίνεται και η δυνατότητα για σχόλιο του ερωτώντος αρχηγού επί της απάντησης διάρκειας 0:30΄.
Δικαίωμα δύο ερωτήσεων θα έχει και ο δημοσιογράφος - συντονιστής ενώ τέλος κάθε πολιτικός αρχηγός θα έχει 2:00΄ να απευθύνει το καταληκτικό του μήνυμα.
Ο σκηνοθέτης, αυτήν τη φορά, θα μπορεί δείχνει και τις αντιδράσεις του ενός πολιτικού αρχηγού, την ώρα που μιλά ο άλλος.
Σχόλια
Τα σχόλια ελέγχονται πριν από τη δημοσίευση. Απαντάμε σε επώνυμα σχόλια. Διαγράφουμε υβριστικά σχόλια, που μπορεί να προκαλέσουν εισαγγελική παρέμβαση.
Με τη λέξη επαλήθευσης που ζητάμε, προσπαθούμε να αποφύγουμε τα spam και τυχόν ιούς, που θα βλάψουν και το δικό σας υπολογιστή.