Σε δύσκολη βαθμολογική θέση παραμένει ο Απόλλων Καλαμαριάς, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Εθνικό Σερρών στην έδρα του. Τελικό αποτέλεσμα ήταν το 1-1, με τους «κοκκινόμαυρουν» να εξακολουθούν να… κινδυνεύουν.

Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους μόλις στο 6’ ο Μπλέντι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε λάθος συνεννόηση του τερματοφύλακα Παπαδόπουλου με τον Παπαστεριανό.
Οι «κοκκινόμαυροι» πίεσαν στη συνέχεια, ιδιαίτερα στο β’ ημίχρονο και τελικά κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 61’ με κοντινή προβολή του Κωστούλα, που είχε περάσει σαν αλλαγή πέντε λεπτά νωρίτερα.
Στο 89’ ο Απόλλων έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Φιγκερόα για να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης.
ΑΠΟΛΛΩΝ 1926 (Δανδίκας): Βρονταράς, Χατζηλιάδης, Κατσιαρός, Βαγγελόπουλος, Παπαστεριανός, Ακασού, Παναγιωτούδης (47’ Καπετάνος), Νατσιόπουλος, Ευσταθίου (75’ Φιγκερόα), Τσούτσης, Αναστασίου (56’ Κωστούλας)
ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΕΡΡΩΝ (Αλεξίου): Γούπος, Κωφοκώτσιος, Κουκόλης, Κρουσταλλέλης, Χατζηδημητρίου, Δέντσας, Νικολίτσας, Δούμτσιος (65’ Παπαϊωάννου), Μπλέντι (86’ Μαρίνου), Σαββίδης (59’ Κοντσίδης), Κρεββατάς.
________________________________________________________________________________