Το χρονόμετρο έδειχνε το 96', ο διαιτητής Αμπάρκιολης δεν έλεγε να σφυρίξει λήξη κι ο Μερεμπιασβίλι βούτηξε μέσα στην περιοχή του Εργοτέλη. Το "στραγάλι" σφύριξε, δύο λεπτά μετά το πέναλτι χτυπήθηκε και ο ΟΦΗ κέρδισε 1-0 τον... άλλον του νησιού.

Λεπτομέρεια με σημασία: Στις εξέδρες κάθονταν Ιταλοί επενδυτές, που έχει βρει ο Γκατούζο για τον ΟΦΗ. Τι να σκέφτονταν άραγε σε έναν αγώνα που το μόνο που έχει να επιδείξει είναι αυτό που περιγράψαμε σε μία παράγραφο 40 λέξεων...

ΣΚΟΡΕΡ: 97' πεν. Μιλιάζες
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 25' Μιλιάζες, 89' Κουτσιανικούλης, 95' Μερεμπιασβίλι – 49' Λυκογιάννης, 61' Μέγι, 79' Παμλίδης, 96' Τσέρνι
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αμπάρκιολης (Καβάλας)
ΟΦΗ (Τζενάρο Γκατούζο): Λόρια, Στάθης, Μιλιάζες (72' Κουτσιανικούλης), Τριποτσέρης, Μειτέ, Μονιάκης, Ραζάκ (85 λ.τρ. Απόνιο), Μακρής, Αρτόλα (57' Πετρόπουλος), Μερεμπιασβίλι, Τζορτζ.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Παύλος Δερμιτζάκης): Τσέρνι, Λυκογιάννης, Μέγι, Γιοβάνοβιτς, Τζανακάκης, Γκέντσογλου, Κοζορώνης (76' Μπογκντάνοφ), Γιουσούφ, Χαντί, Μπρούνο, Νόσκοβιτς (64' Παμλίδης).