xanthi_iraklis_2_2_20131031_01Ο Ηρακλής αναδείχθηκε ισόπαλος της Ξάνθης με 2-2 στα Πηγάδια και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, αφού στον πρώτο αγώνα είχε επικρατήσει στο «Καυτανζόγλειο» με 1-0.

Όπως έγινε και σε άλλες περιπτώσεις στις συναντήσεις του διήμερου, η γηπεδούχος ομάδα ανέτρεψε γρήγορα το σκορ του πρώτου αγώνα, προηγήθηκε 2-0 με ισάριθμα γκολ του Μάνταλου στο 30ο και 33ο λεπτό, αλλά στη συνέχεια χαλάρωσε και το πλήρωσε με τον αποκλεισμό της.

Οι παίκτες του Ράινερ Μάουρερ είδαν τον «Γηραιό» να πιστεύει περισσότερο στην πρόκριση. Οι κυανόλευκοι δεν το ΄βαλαν κάτω κι έδειξαν στους Ξανθιώτες ότι το ποδόσφαιρο τελειώνει στο 90 (μερικές φορές και… κάποια λεπτά αργότερα)!

Έκπληκτοι οι γηπεδούχοι είδαν τον Ηρακλή να αρπάζει το ρόπαλο και να μειώνει με τον Σιατραβάνη στο 79΄ και να παίρνει έτσι προβάδισμα πρόκρισης, η οποία οριστικοποιήθηκε με την ισοφάριση από τον Πορτουλίδη, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.