Πολύ σπουδαία νίκη για τον Λεβαδειακό, που πέρασε από το "Θ.Βαρδινογιάννης" με 2-0 επί του ΟΦΗ. Με την τύχη τους τα έχουν οι γηπεδούχοι, που "σημάδεψαν" τρεις φορές τα αντίπαλα δοκάρια. >>>

"Μαγική εικόνα" ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου (0-1). Από την αρχή του παιχνιδιού ο ΟΦΗ κυριάρχησε απόλυτα, όμως η ατυχία του στέρησε το προβάδισμα, καθώς δύο φορές μέσα στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του "σημάδεψαν" το δοκάρι. Στο 8΄ ο Σίσιτς σούταρε, η μπάλα βρήκε στον Χοσέμι και στη συνέχεια στο δοκάρι, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Κουτσιανικούλη στο 25΄, με τον Κυριακίδη να αποκρούει τόσο, όσο χρειαζόταν για να πάει η μπάλα στο "σίδερο"! Στο 44΄ ο Κουτσιανικούλης βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Κυριακίδη, ο οποίος πραγματοποίησε πολύ σπουδαία απόκρουση και στην αντεπίθεση ο Λεβαδειακός άνοιξε το σκορ. Ο Πόι πέρασε έξοχη ασίστ στον Ροζέριο Μάρτινς, ο οποίος πλάσαρε πάνω από τον εξερχόμενο Γουναρίδη και έγραψε το 0-1.

Ηταν μία εξέλιξη που άλλαξε τα πάντα. Οι Κρητικοί δεν μπόρεσαν να συνέλθουν άμεσα και πριν καλά-καλά αντιληφθούν τι συνέβη, δέχθηκαν και δεύτερο γκολ. Στο 52΄ ο Γουναρίδης απέκρουσε το πλασέ του Μάρτινς, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στο επόμενο λεπτό, όταν ο Πόι έβγαλε τη σέντερα, η μπάλα βρήκε στον Κουρδάκη και κατέληξε στα δίχτυα. Ο Λεβαδειακός είχε "καθαρίσει" το ματς, ενώ στο 57΄ απείλησε άμεσα με τους δύο... μόνιμους "μπελάδες" για την άμυνα του ΟΦΗ. Αυτή τη φορά ο Μάρτινς σέντραρε και ο Πόι εκτέλεσε με κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ. Οταν οι παίκτες του Αναστόπουλου προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς, η τύχη τούς ... ξαναθύμισε ότι δεν ήταν με το μέρος τους, καθώς στο 69΄ ο Ρικάρντο Βερόν έστειλε τη μπάλα για τρίτη φορά σήμερα, στο δοκάρι του Κυριακίδη.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σπάθας (Πειραιά)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μίλιεβιτς

Οι συνθέσεις:

ΟΦΗ (Νίκος Αναστόπουλος): Γουναρίδης, Βερόν (81΄ Περογαμβράκης), Κουτσιανικούλης (59΄ Ζορμπάς), Παπάζογλου, Βάντο (59΄ Βιτώρος), Κουρδάκης, Ζαχαράκης, Λαμπρόπουλος, Ιωαννίδης, Σόουζα, Σίσιτς

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιώργος Παράσχος): Κυριακίδης, Μεντί, Μουλόπουλος, Χοσέμι, Κόρμπος, Μάρτινς, Πόι (87΄ Ναπολεόνι), Βασιλείου (74΄ Λισγάρας), Ζησόπουλος, Μίλιεβιτς (46΄ Ακόστα), Γεωργίου