Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών 2018-19, επικρατώντας του Παναθηναϊκού, στην 2η αγωνιστική της Β' φάσης του θεσμού.Την ευκαιρία να διατηρήσει τον τίτλο που κατέκτησε πέρυσι στην Ρόδο θα έχει ο Δικέφαλος, καθώς εξασφάλισε τη συμμετοχή του στην τελική τετράδα του Κυπέλλου που θα διεξαχθεί στην Ιεράπετρα της Κρήτης, νικώντας στο Παλατάκι τον Παναθηναϊκό με σκορ 3-0, παίζοντας συγκεντρωμένα και με πάθος.
Το πρώτο σετ βρήκε τον Δικέφαλο να προηγείται από την αρχή έχοντας καλά ποσοστά υποδοχής και εκμεταλλευόμενος τα λάθη των πρασίνων, έφτασε εύκολα στο 25-18.
Στο δεύτερο σετ, οι δυο ομάδες βρέθηκαν μαζί στο σκορ μέχρι το 9-9, όπου ο ΠΑΟΚ, με δυο άσους του Γιάννη Τακουρίδη και πόντους από τους Μουαγκουτουτία και Όκολιτς, προηγήθηκε με 3 πόντους (12-9) αναγκάζοντας τον τεχνικό του τριφυλλιού να καλέσει τάιμ άουτ. Οι ασπρόμαυροι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με όπλο το σέρβις έκαναν το 2-0, κερδίζοντας το σετ με 25-22.
Στο τρίτο σετ της αναμέτρησης, ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 8-4, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Ολλανδό ακραίο, Νιλς Κλάπβαικ. Οι φιλοξενούμενοι, πόντους από τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ και τον Σωτήρη Πανταλέων, έφεραν το ματς στα ίσα (10-10), όμως οι ασπρόμαυροι αντέδρασαν άμεσα και κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 15-12, με πλασέ του Μουαγκουτουτία και πρώτο χρόνο του Όκολιτς. Ο ΠΑΟΚ έκανε το 3-0 κερδίζοντας το σετ με 25-20 και πήρε την πρόκριση για το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος.

Διαιτητές: Θεμελής, Δεληκωστίδης

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-22, 25-20)Διακύμανση:
1ο σετ: 8-4, 16-11, 21-15, 25-18
2ο σετ: 6-8, 16-11, 21-18. 25-22
3ο σετ: 8-4, 16-12, 21-17, 25-20