Μετά από 20 χρόνια, η ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ περνά σε τελικό κυπέλλου Ελλάδος!

Στον ημιτελικό με την Κύμη, που έληξε πριν λίγο, στο κλειστό της Χαλκίδας, ήταν το απόλυτο αφεντικό, ακόμη κι όταν οι γηπεδούχοι, στην 4η περίοδο πλησίασαν αρκετά και έφεραν τη διαφορά σε μονοψήφιο επίπεδο. Γρήγορα, όμως, ξεπέρασε τόσο την αντεπίθεση των Χαλκιδιωτών, όσο και τις… δύο διακοπές ηλεκτροδότησης, που οφείλονταν στην κακοκαιρία που επικρατεί στην Εύβοια και κέρδισε με 61-72.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και με κύριο όπλο την άμυνά του, αλλά και την ευστοχία του από την περιφέρεια, κατάφερε να πάρει διαφορά 18 πόντων (7-25) στο 8΄ και να ολοκληρώσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +15 (13-28).

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει λύσεις με τους Βαγγέλη Μαργαρίτη και Αντώνη Κόνιαρης, με αποτέλεσμα να διατηρεί τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (14-32 στο 11΄και 24-42 στο 18΄), ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να έχει προβάδισμα 14 πόντων (30-44).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Κύμη έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 για πρώτη φορά μετά από τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου (35-44), αλλά δύο τρίποντα των Milenko Tepic και Αντώνη Κόνιαρη επανάφεραν τη διαφορά στους 15 (35-50). Η διαφορά παρέμεινε πάνω από τους 10 πόντους και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά με 46-58.

Η επίθεση του ΠΑΟΚ κόλλησε στην τέταρτη περίοδο, καθώς στα πρώτα πέντε λεπτά πέτυχε μόλις δύο πόντους, με αποτέλεσμα η Κύμη να μειώσει στους 7 (53-60), αλλά με 4 συνεχόμενους πόντους του William Hatcher, ο ΠΑΟΚ πήγε τη διαφορά στους 11 (53-64), ενώ ένα τρίποντο του Αντώνη Κόνιαρη στο 38΄ διαμόρφωσε το 56-68. Τελικά, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 61-72

Πλέον περιμένει τον αντίπαλό του, καθώς αυτήν την ώρα παίζουν στο ΟΑΚΑ Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός.

Τα δεκάλεπτα: 13-28, 30-44, 46-58, 61-72

Κύμη: Horton 3, Suggs 18 (2), Lewis 17 (2), Τουτζιαράκης 2, Washington 3, Kariniauskas 8, Πουλιανίτης, Williams 5 (1), Μαραγκός 5 (1), Μητσιμπόνας

ΠΑΟΚ: Jones 5(1), Jefferson 10, Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 13 (3), Tepic 11 (1), Μαργαρίτης 7 (1), Ζάρας 4, Hatcher 13 (2), Garrett 3, Goss 6 (2)