Οι Κυπελλούχοι Ελλάδος, συνέχισαν το νικηφόρο σερί απέναντι στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, επικρατώντας με 3-0, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο Παλατάκι για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League 2018-19.Πριν την έναρξη του αγώνα, βραβεύτηκε ο κεντρικός της ομάδας, Ιβάν Μαρκεζ, για την ανάδειξή του ως πολυτιμότερος παίκτης της προηγούμενης αγωνιστικής.
Το πρώτο σετ της αναμέτρησης βρήκε τον Δικέφαλο να έχει την υπεροχή και να προηγείται με 5-1, γεγονός που ανάγκασε τον Σάκη Μουστακίδη να καλέσει τάιμ άουτ. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ συνέχισαν στον ίδιο καλό ρυθμό και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη της αντιπάλου ομάδας, έκαναν το 14-7 με πλασέ του Σαφράνοβιτς, για να φτάσουν στο 1-0 με σκορ 25-13.

Στο δεύτερο σετ του παιχνιδιού, οι δυο ομάδες έπειτα από ένα ισορροπημένο ματς βάδισαν μαζί μέχρι το 4-4, όταν ο Μαρκέζ και ο Φιλίποφ έδωσαν μια διαφορά 4 πόντων (8-4) στον Δικέφαλο. Με εκπληκτικό καρφί του Μαρκές, διαμορφώθηκε το 12-7, ενώ από τα χέρια του Όκολιτς, έγινε το 14-10. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν τη διαφορά, όμως οι παίκτες του ΠΑΟΚ κατάφεραν, με μπλοκ του Τακουρίδη και άουτ επίθεση από τον Ριζόπουλο, να φτάσουν στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ, επικρατώντας με 27-25.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με το σύνολο του Σέρτζιου Στάνκου, να προηγείται με 5-1 και τον τεχνικό του Εθνικού να παίρνει τάιμ άουτ. Με πόντο από τον Όκολιτς το σκορ έφτασε στο 17-10 και με τον Δικέφαλο να μην αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης, έγινε το 25-16 και το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Δανιηλίδου

Τα σετ: 3-0 (25-13, 27-25, 25-16)