Κατώτερος των περιστάσεων ο ΠΑΟΚ, στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής φάσης του πρωταθλήματος χάντμπολ, ηττήθηκε με 20-25 από την ΑΕΚ στην Μικρα, και πλέον βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο, καθώς πλέον, για να έχει ελπίδες πρόκρισης στον τελικό, θα πρέπει να σπάσει την έδρα της ΑΕΚ την Τετάρτη και να στείλει την σειρά σε τρίτο αγώνα.

Ρεπορτάζ: Γιαννης Χατζηιωαννιδης

Η ομάδα του Σειρεκίδη, έκανε σωρεία λαθών στο τέλος.
Η ΑΕΚ πήγε προηγούμενη στο ημίχρονο με 10-15 και έκανε δύσκολα τα πράγματα για την συνέχεια. Με δύναμη από τον κόσμο που βρέθηκε στην Μικρα ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 19-20, αλλά ο απαράδεκτος τεχνικός της ΑΕΚ Νίκος Γραμματικος, προκαλούσε τεχνική ένταση με αποτέλεσμα να σπάει ο ρυθμός της ομάδας. Απαράδεκτοι και οι διαιτητές που δεν τον απέβαλαν.

Στην επανάληψη, οι «ασπρόμαυροι» έκαναν μεγάλη προσπάθεια να επιστρέψουν στο σκορ και στο 49′ μείωσαν σε 19-20. Όμως οι εντάσεις που δημιούργησε ο προπονητής της ΑΕΚ, Νίκος Γραμματικός από τον πάγκο των φιλοξενούμενων (και έμειναν ατιμώρητες) ευνόησε την ομάδα του, η οποία άνοιξε και πάλι την διαφορά στο 19-23.

Δυο χαμένα πέναλτι για τον ΠΑΟΚ και τα χαμηλά ποσοστά στην επίθεση έπαιξαν καθοριστικό ρόλο για την εξέλιξη του ματς.
Toνίζω και πάλι πως οι διαιτητές Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν ηταν απαράδεκτοι, καθώς ουδέποτε απέβαλαν τον τεχνικό της ΑΕΚ που τους έβριζε συνεχώς.
Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-7, 7-8, 8-8, 9-11, 10-15 (ημχ), 11-16, 13-17, 17-19, 19-21, 19-23, 20-25.
ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 3, Παλάσκας 5, Τσίλης 3, Νικολαΐδης, Κοκώνης 1, Πόουλσεν, Αποστόλου, Πετρίδης 1, Καλόμοιρος 2, Μαστορογιάννης, Πέγιοβιτς, Κέζιτς 1, Κυπραίος 1, Δελιάς, Βεσελίνοβιτς 3, Κοτανίδης.
ΑΕΚ (Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης, Πέρρος 2, Γεωργιάδης, Χογκάς 6, Π. Νικολαΐδης 2, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Λόκεν 5, Δομπρής 1, Αργυρού 3, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα, Μυλωνάς 2, Ζαμπούνης 3.
Διαιτητές: Μπέτμαν – Τζαφερόπουλος. Δίλεπτα: 1-5. Πέναλτι: 2/5 – 3/5.