Tην 17η νίκη του στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Volley League πέτυχε ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε στο PAOK Sports Arena με 3-0 σετ, της ομάδας του Ηρακλή, για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League.Ο Δικέφαλος ξεκίνησε με τους: Κουμεντάκη, Ουτσίκοφ, Τακουρίδη, Πελεκούδα, Βάλκιερς, Σαφράνοβιτς και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη.

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πρώτοι στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 5-8, με τον Δικέφαλο να αντιδράει στη συνέχεια, ισοφαρίζοντας αρχικά σε 8-8, προσπερνώντας έπειτα με ένα πόντο 11-10 με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 16-15, στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η εξέλιξη και η ροή του σετ ήταν μοιρασμένη, με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ, όμως με ένα ξέσπασμα προς το τέλος και με πόντους κατά κύριο λόγο των Κουμεντάκη (2) και Ουτσίκοφ (4), η ομάδα του Ντανιέλε Ρίτσι έκλεισε το πρώτο σετ με 25-23, κάνοντας έτσι το 1-0.

Στο δεύτερο σετ οι Πρωταθλητές Ελλάδας εμφανώς καλύτεροι και πιο βελτιωμένοι από το πρώτο πήραν ένα προβάδισμα 5 πόντων, φτάνοντας πρώτοι στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ με 8-3. Ο Δικέφαλος δεν σταμάτησε εκεί, αύξησε την διαφορά στους 8, με 13-5, 15-7, και στην συνέχεια με 10 και 11 πόντους, 18-8, 21-11, 22-12 και 22-11, 23-12 αντίστοιχα, κατακτώντας εύκολα το σετ με 25-12, πραγματοποιώντας με αυτό τον τρόπο το 2-0.

Η ομάδα του Δικεφάλου έδειξε και στο τρίτο σετ την ανωτερότητά της, με βάση την εικόνα στον αγωνιστικό χώρο, κατακτώντας και αυτό σχετικά εύκολα με 25-17 και παράλληλα τη νίκη με 3-0 σετ.

O ΠΑΟΚ , με αυτή τη νίκη, έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την κανονική διάρκεια τερματίζοντας στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 52 βαθμούς και πλέον στρέφει την προσοχή του στα play offs του θεσμού.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Αβραμίδης.