ΠΑΝΟΡΜΟΣ, 3/1/2017._ Από τα πιο τρελά παιχνίδια στην ευρωπαϊκή ιστορία του Άρη έγινε στην Πάνορμο. Οι κίτρινοι είχαν δυο φορές τη νίκη στη τσέπη τους, αλλά ο Όρελικ με την συνδρομή των διαιτητών έδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην Μπάνβιτ.

Το τελικό 95-94 στην παράταση είναι πολύ απλά κρίμα κι άδικο για τους κίτρινους που κατέβαλαν τεράστια προσπάθεια…

Ο Άρης δεν είχε συγκέντρωση απέναντι στην άμυνα της Μπάνβιτ από το ξεκίνημα και το πλήρωσε. Τα επτά λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο έδωσαν την ευκαιρία στους Τούρκους να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να πάρουν το προβάδισμα.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη αδίκησε τον εαυτό της, καθώς με τα 13 λάθη που είχε στο πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας: 11/17 δίποντα, 5/9 τρίποντα.

Οι κίτρινοι μπήκαν πολύ καλά στο τρίτο δεκάλεπτο, μείωσαν στο καλάθι (45-43 στο 22’) με τρίποντο του Τζένκινς, αλλά δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν ή να πάρουν το προβάδισμα.

Κι όταν στο τέλος το παιχνίδι πήγαινε πόντο - πόντο, ανέλαβαν οι διαιτητές: Στα 1,1’’ πριν το τέλος ο Όρελικ πέτυχε το καλάθι, ισοφάρισε σε 80-80, αλλά κέρδισε και φάουλ από τον Κάμινγκς! Το… τραγικό λάθος του Αμερικανού δεν το πλήρωσαν οι κίτρινοι καθώς ο Λιθουανός έχασε την βολή και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Ο Μούρτος έπαιξε εξαιρετική άμυνα στον Θίοντορ, του έκοψε το σουτ, αλλά η κατοχή δόθηκε στην Μπάνβιτ και στα 1,7’’ πριν το τέλος ο Όρελικ και πάλι ήταν αυτός που πήρε τη μπουκιά από το στόμα του Άρη. Με εύστοχο σουτ έγραψε το 95-94, αφήνοντας στον Άρη πολλά παράπονα από το διαιτητικό τρίο για όλες τις αποφάσεις στα κρίσιμα σημεία…

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 45-38, 62-57, 80-80 (κ.α.), 95-94.

Μπάνβιτ (Φιλιπόφσκι): Μούριτς, Κούλιγκ 15, Γκετσίμ 3(1), Γκεκάλπ, Όρελικ 17(3), Βίντμαρ 9, Τσάπελ 9, Κορκμάζ 20(4), Θίοντορ 22 (1 τρ. 13ασ.).

Άρης(Πρίφτης): Ξανθόπουλος 2 (6ασ.), Τσαϊρέλης 2, Τζένκινς 18(2), Κάμινγκς 19 (3/), Ζάρας 12(2), Μούρτος, Σίμτσακ 6, Μπάκνερ, Γιάνκοβιτς 5(1), Καββαδάς 10, Ντραγκίσεβιτς 20 (3).