olumpiakos-aris-mpasket_20140506_01Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στον Άρη, του οποίου επικράτησε πολύ εύκολα με 77-44 στο ΣΕΦ, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την προημιτελική φάση των πλέι οφ.

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν εκ νέου την Πέμπτη (8/5, 17:30) στη Θεσσαλονίκη, με τους «ερυθρόλευκους» να επιδιώκουν το 2-0 που θα τους στείλει στα ημιτελικά και τους «κίτρινους» να επιζητούν την ισοφάριση, όσο δύσκολο κι αν είναι κάτι τέτοιο λαμβάνοντας υπόψη τη δυναμικότητα των αντίπαλων.

Ο Ολυμπιακός επέτρεψε στον Άρη να παραμείνει στο παιχνίδι μόνο για το πρώτο ημίχρονο, καθώς το 20-14 του πρώτου δεκάλεπτου έγινε 33-27 στο ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο, όμως, με επιμέρους σκορ 30-8 οι γηπεδούχοι έτρεξαν, πίεσαν στην άμυνα και έστειλαν τη διαφορά στο +14 (43-29).

Ο θετικότατος για ακόμη μία φορά Παπαπέτρου την ανέβασε ακόμη και στο +25 στο 29΄ (60-35), ενώ το τελευταίο δεκάλεπτο αποδείχθηκε τυπική διαδικασία.